Samorządność to odpowiedzialność

26 luty 2021
- Na scenie politycznej mamy dwa plemiona, PO i PiS, które od lat się zwalczają, a tak naprawdę chcą zawłaszczyć państwo. Dlatego samorządowcy muszą trzymać się razem – tłumaczy Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry i wiceprzewodniczący Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej.

Ogólnopolska Koalicja Samorządowa to związek stowarzyszeń samorządowych utworzony przez 12 organizacji z 10 województw. W planach jest rozszerzenia koalicji o kolejne organizacje, a w konsekwencji udział w najbliższych wyborach samorządowych oraz parlamentarnych pod wspólnym szyldem. Cel? Chodzi o rozwój miast i gmin, poprawę jakości życia mieszkańców i uwolnienie samorządów ze szponów partii i wielkiej polityki. To paradoks, bo żeby to zrobić, trzeba do tej polityki wejść. I właśnie OKS podjęła rękawicę. - W kraju 94 proc. samorządowców jest bezpartyjnych i startuje w wyborach ze swoich własnych komitetów. Ja mam jedną „partię”, to Zielona Góra. Nie chcę ciągle słyszeć z tyłu głowy: albo jesteś z nami, albo przeciwko nam. Szkoda na to czasu. My, samorządowc,y nie jesteśmy ani z lewej, ani z prawej strony, jesteśmy w środku. Chcemy, żeby nasze miasta się zmieniały i rozwijały. Musimy dbać o mieszkańców. A, niestety, polityka ma to do siebie, że w wielu obszarach działa destrukcyjnie. Najwyższy czas to przerwać - podkreśla prezydent Janusz Kubicki, wiceprzewodniczący OKS.

OKS na starcie zapowiada, że nie będzie bratać się partiami politycznymi, a w swoje szeregi zaprasza gospodarzy mniejszych i większych samorządów oraz stowarzyszenia. Chodzi o to, aby skupić wokół siebie doświadczonych, samorządowych liderów, którzy od lat w swoich małych ojczyznach realizują cele i zadania, jakie stawiają przed nimi mieszkańcy. - Ja jestem zwolennikiem patrzenia na sprawy przez pryzmat ulicy, drogi, przedszkola, żłobka i codziennych problemów, a nie barw politycznych. Jako samorządowcy musimy walczyć z centralizacją władzy, dlatego łączymy siły. Reprezentujemy mieszkańców, którzy nam zaufali, a nie polityków z tej, czy innej partii - dodaje J. Kubicki.

Niestety, centralizacja władzy od lat dotyka samorządowców, a decyzje podejmowane przez polityków za biurkiem w stolicy, dla nas, mieszkańców zachodniej czy wschodniej Polski, często są oderwane od rzeczywistości i krzywdzące. Samorządowcy zgodnie podkreślają, że tylko niezależność umożliwia pełne reprezentowanie mieszkańców. - Nie da się pogodzić sterowania z centrali partyjnych ze służbą dla mieszkańców. Wszyscy odczuwamy to, że przez działania polityków samorządy wyhamowały. Ten wielki proces budowy Polski samorządowej, który rozpoczął się w latach 90., niszczą politycy. Odbiera się nam kompetencje, stale dorzuca obowiązków bez pokrycia finansowego. Brakuje szacunku dla samorządu, który na wielu płaszczyznach działa sprawniej od władzy - wylicza Tadeusz Czajka, wójt gminy Tarnowo Podgórne i przewodniczący OKS. Jako jeden z przykładów podaje narodowy program szczepień. - Ten system centralny zawodzi. Nasi mieszkańcy na szczepiania muszą jeździć do placówek oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów. Przecież my, samorządowcy, mamy wszystkie narzędzia, aby pomóc w sprawnej realizacji tego programu, niestety, jak zwykle rząd stawia na swoim, a cierpią mieszkańcy - tłumaczy T. Czajka. Obecnie członkowie rozmawiają z kolejnymi organizacjami samorządowymi, zapraszając je w szeregi OKS.

Decyzją z dnia 5 lutego 2021 r. Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego związek stowarzyszeń Ogólnopolska Koalicja Samorządowa, z siedzibą w Tarnowie Podgórnym. Przewodniczącym zarządu krajowego OKS został wójt Tarnowa Podgórnego Tadeusz Czajka, wiceprzewodniczącymi - prezydent Szczecina Piotr Krzystek i prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, sekretarzem - prezydent Siedlec Andrzej Sitnik, skarbnikiem - prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.

(łc)