Samorządność to odpowiedzialność

26 luty 2021
- Na scenie politycznej mamy dwa plemiona, PO i PiS, które od lat się zwalczają, a tak naprawdę chcą zawłaszczyć państwo. Dlatego samorządowcy muszą trzymać się razem – tłumaczy Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry i wiceprzewodniczący Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej.

Ogólnopolska Koalicja Samorządowa to związek stowarzyszeń samorządowych utworzony przez 12 organizacji z 10 województw. W planach jest rozszerzenia koalicji o kolejne organizacje, a w konsekwencji udział w najbliższych wyborach samorządowych oraz parlamentarnych pod wspólnym szyldem. Cel? Chodzi o rozwój miast i gmin, poprawę jakości życia mieszkańców i uwolnienie samorządów ze szponów partii i wielkiej polityki. To paradoks, bo żeby to zrobić, trzeba do tej polityki wejść. I właśnie OKS podjęła rękawicę. - W kraju 94 proc. samorządowców jest bezpartyjnych i startuje w wyborach ze swoich własnych komitetów. Ja mam jedną „partię”, to Zielona Góra. Nie chcę ciągle słyszeć z tyłu głowy: albo jesteś z nami, albo przeciwko nam. Szkoda na to czasu. My, samorządowc,y nie jesteśmy ani z lewej, ani z prawej strony, jesteśmy w środku. Chcemy, żeby nasze miasta się zmieniały i rozwijały. Musimy dbać o mieszkańców. A, niestety, polityka ma to do siebie, że w wielu obszarach działa destrukcyjnie. Najwyższy czas to przerwać - podkreśla prezydent Janusz Kubicki, wiceprzewodniczący OKS.

OKS na starcie zapowiada, że nie będzie bratać się partiami politycznymi, a w swoje szeregi zaprasza gospodarzy mniejszych i większych samorządów oraz stowarzyszenia. Chodzi o to, aby skupić wokół siebie doświadczonych, samorządowych liderów, którzy od lat w swoich małych ojczyznach realizują cele i zadania, jakie stawiają przed nimi mieszkańcy. - Ja jestem zwolennikiem patrzenia na sprawy przez pryzmat ulicy, drogi, przedszkola, żłobka i codziennych problemów, a nie barw politycznych. Jako samorządowcy musimy walczyć z centralizacją władzy, dlatego łączymy siły. Reprezentujemy mieszkańców, którzy nam zaufali, a nie polityków z tej, czy innej partii - dodaje J. Kubicki.

Niestety, centralizacja władzy od lat dotyka samorządowców, a decyzje podejmowane przez polityków za biurkiem w stolicy, dla nas, mieszkańców zachodniej czy wschodniej Polski, często są oderwane od rzeczywistości i krzywdzące. Samorządowcy zgodnie podkreślają, że tylko niezależność umożliwia pełne reprezentowanie mieszkańców. - Nie da się pogodzić sterowania z centrali partyjnych ze służbą dla mieszkańców. Wszyscy odczuwamy to, że przez działania polityków samorządy wyhamowały. Ten wielki proces budowy Polski samorządowej, który rozpoczął się w latach 90., niszczą politycy. Odbiera się nam kompetencje, stale dorzuca obowiązków bez pokrycia finansowego. Brakuje szacunku dla samorządu, który na wielu płaszczyznach działa sprawniej od władzy - wylicza Tadeusz Czajka, wójt gminy Tarnowo Podgórne i przewodniczący OKS. Jako jeden z przykładów podaje narodowy program szczepień. - Ten system centralny zawodzi. Nasi mieszkańcy na szczepiania muszą jeździć do placówek oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów. Przecież my, samorządowcy, mamy wszystkie narzędzia, aby pomóc w sprawnej realizacji tego programu, niestety, jak zwykle rząd stawia na swoim, a cierpią mieszkańcy - tłumaczy T. Czajka. Obecnie członkowie rozmawiają z kolejnymi organizacjami samorządowymi, zapraszając je w szeregi OKS.

Decyzją z dnia 5 lutego 2021 r. Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego związek stowarzyszeń Ogólnopolska Koalicja Samorządowa, z siedzibą w Tarnowie Podgórnym. Przewodniczącym zarządu krajowego OKS został wójt Tarnowa Podgórnego Tadeusz Czajka, wiceprzewodniczącymi - prezydent Szczecina Piotr Krzystek i prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, sekretarzem - prezydent Siedlec Andrzej Sitnik, skarbnikiem - prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.

(łc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki