Ruszają remonty na os. Śląskim i ul. Zjednoczenia

9 Styczeń 2022
Miasto dołożyło 400 tys. zł. do przebudowy ul. Osiedle Śląskie. W połowie stycznia ma też ruszyć remont kolejnego odcinka ul. Zjednoczenia.

Nawierzchnia drogi na os. Śląskim jest bardzo zniszczona. Przyczynił się do tego ciężki sprzęt dojeżdżający na plac budowy w sąsiedztwie pętli. Miasto zaplanowało w budżecie remont za 2,9 mln zł. Najtańsza oferta - Przedsiębiorstwa Drogowego Bud-Dróg z Kożuchowa - wyniosła prawie 3,3 mln zł - blisko 400 tys. więcej niż planowano. Prezydent Janusz Kubicki zdecydował, że dołoży brakującą kwotę do inwestycji. Remont na Śląskim ma zacząć się w styczniu i zakończyć w połowie 2022 r. Wykonawca odnowi chodnik i ścieżkę rowerową, na której zamiast polbruku będzie asfalt. Przejazd rowerem ma być bardziej przyjazny, m.in. dzięki obniżeniu krawężników i oddzieleniu ścieżki od dwumetrowego chodnika. Na nim bez problemu minie się trójka pieszych - nikt nie będzie musiał wchodzić na drogę dla cyklistów. Powstanie też zbiornik retencyjny, a wzdłuż ul. Osiedle Śląskie nowe miejsca postojowe. Dzięki nowym zatoczkom autobusowym - po obu stronach drogi - ma się usprawnić ruch. Nowa nawierzchnia zostanie położona przy domach za pętlą autobusową - do tej inwestycji dołoży się deweloper, poznańska firma Agrobex.

W połowie stycznia ma też ruszyć remont kolejnego odcinka ul. Zjednoczenia. Wykonawca, konsorcjum firm: Inżynieria z Wrocławia i Dromosttor z Lwówka Śląskiego, zajmie się fragmentem do ul. Energetyków wraz ze wschodnią częścią wiaduktu (jezdnia w stronę Kauflandu). Zadanie pochłonie 12,7 mln zł. Magistrat otrzymał na to 6 mln zł rządowej dotacji z subwencji ogólnej.

- Wykonawca przygotowuje obecnie nową, tymczasową organizację ruchu - informuje Krzysztof Staniszewski, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami w magistracie. - Remontowana część wiaduktu zostanie zamknięta. Trzeba przygotować się na utrudnienia.

W ramach inwestycji zostaną wykonane m.in. prace rozbiórkowe i roboty ziemne, zamontowane będą balustrady i barierki oraz elementy krawężników. Do przebudowy jest nawierzchnia chodników i ciągów pieszo-rowerowych.

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki