Rusza budowa parkingu koło Palmiarni

7 Maj 2021
Nowy, wielopoziomowy parking na ponad 400 samochodów ma powstać w 18 miesięcy. Postawi go Budimex. Firma deklaruje, że zrobi to szybciej. Zupełnie zmieni się wygląd tego miejsca.

- To nietypowa inwestycja, bo na dachu nie będzie miejsca dla samochodów. Tam mieszkańcy będą mogli odpoczywać. Zielonogórzanie podczas konsultacji wybrali, jak ta strefa odpoczynku ma wyglądać - przypominał w środę prezydent Janusz Kubicki, podczas podpisywania umowy z wykonawcą. - Kłopot z miejscami do parkowania jest odwiecznym problemem w każdym dużym mieście, w tym również w Zielonej Górze. Mam nadzieję, że ten obiekt chociaż trochę poprawi sytuację.

Parking wielopoziomowy postawi Budimex, polska firma budowlana wykonująca wiele inwestycji w mieście i regionie. Koszt budowy to ok. 30 mln zł. Czas budowy - 18 miesięcy.

- Półtora roku to taki nieprzekraczalny termin. Myślę, że zrobimy to szybciej. Jesteśmy gwarantem, że wykonanie będzie dobrej jakości. Takiego obiektu mogę miastu jedynie pogratulować - mówił Andrzej Schmalenberg, dyrektor Oddziału Południowego Budimeksu.

W poniedziałek, 10 maja, firma przejmuje plac budowy, a to oznacza, że od tego dnia nie będą tutaj mogły parkować samochody. Prace budowlane powinny się rozpocząć w przeciągu miesiąca. Wcześniej trzeba teren ogrodzić i przygotować zaplecze.

W miejscu dzisiejszego placu na tyłach urzędu marszałkowskiego ma powstać trzykondygnacyjny parking wielopoziomowy z funkcją rekreacji na dachu. Łączna liczba miejsc parkingowych w budynku i obok - 407. Do tego dojdzie 18 miejsc dla osób niepełnosprawnych, trzy stanowiska dla autobusów i pięć stanowisk do ładowania samochodów elektrycznych.

Wszystkie piętra będą miały przewiewne ściany z paneli. To zapewni wewnątrz dzienne światło i naturalną wentylację. Wykonane z aluminium panele będą miały kolor cortenu - czyli złoto-rdzawy. Taki odcień był prezentowany na wizualizacjach poddawanych konsultacjom. To nie będzie naturalna rdza - panele zostaną pomalowane specjalną farbą i zabezpieczone lakierem.

Dach obiektu będzie przeznaczony na teren rekreacyjno-zabawowy dla dzieci i młodzieży. Znajdzie się on na tym samym poziomie co Palmiarnia. Odwiedzający Winne Wzgórze będą mieli dodatkowe miejsce do wypoczynku i aktywności.

Obecnie na placu przy Palmiarni parkuje około 180 samochodów. Część z nich to pojazdy pracowników pobliskich urzędów. Kierowcy na czas budowy będą musieli parkować gdzie indziej. Magistrat nie przewiduje dla nich zniżek z tego powodu.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki