Rozświetlimy nasze miasto!

3 Grudzień 2021
Skoro utwór „Last Christmas” już wybrzmiał w radiu, nie pozostaje nic innego jak zacząć przygotowania do Bożego Narodzenia. Świąteczne dekoracje będą rozświetlać Zieloną Górę od 6 grudnia. Magistrat wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych organizuje Miejskie Mikołajki!

Mamy ją! Pierwsza świąteczna choinka stoi już na Placu Bohaterów. Dekoracje są utrzymane w odcieniach srebra, turkusu i pomarańczu. Jest niezwykle okazała i ma dwie mniejsze towarzyszki. Przy fontannie i na deptaku są już zamontowane girlandy lampek. Na razie wyglądają jeszcze niepozornie. Będą odpalone 6 grudnia. Wtedy na dobre poczujemy w mieście atmosferę świąt.

- Tradycyjnie już w sąsiedztwie pomnika Bachusa stanęła imponujących rozmiarów bombka. To idealne miejsce na sesję fotograficzną. Sprawdza się co roku - rekomenduje prezydent Janusz Kubicki.

W zielonogórski kalendarz imprez na dobre zdążyły się już wpisać Miejskie Mikołajki. Ściągają rzesze miłośników świątecznej atmosfery z całego miasta. W tym roku, tradycyjnie, czeka nas zbiorowe odpalanie iluminacji w wykonaniu Świętego Mikołaja, prezydenta, leśników i mieszkańców. Szczególnie tych najmłodszych. Najpierw rozbłysną świąteczne ozdoby na Placu Bohaterów, następnie rozpocznie się spacer w kierunku ratusza, gdzie rozświetli się prawdziwa choinka z lasu.

- W tym roku, choć wybór nie był łatwy, naturalne drzewo bożonarodzeniowe przekażą leśnicy z Nadleśnictwa Świebodzin - zapowiada Ewelina Fabiańczyk, rzeczniczka RDLP w Zielonej Górze.

Taki zielony prezent miasto dostaje już po raz piąty. Tegorocznym bohaterem starówki jest 24-letni świerk pospolity ze wsi Bucze. Ma 12 metrów, jest rozłożysty i, jak zapewniają leśnicy, będzie roztaczał zapach. To przy nim będzie meta uroczystego rozświetlania miasta. Dzieci wspólnie ustroją drzewko. Na dzielnych pomocników będzie czekał słodki poczęstunek. Na tych starszych - koncert zimowych piosenek i pastorałek.

Prawdziwe drzewo jest świetną okazją, aby podjąć rozmowy na temat mitu dotyczącego sztucznych choinek. Większość zielonogórzan już wie, że plastikowa choinka nie jest bardziej ekologiczna niż ta naturalna, z lasu, czy komercyjnej plantacji. Dowodem są statystyki zebrane przez Zakład Gospodarki Komunalnej. Według nich stawiamy na naturę. To m.in. efekt proekologicznej akcji poświątecznej „Ekochoinka” - wspólnej inicjatywy urzędu miasta i RDLP.

Do tej pory leśnicy, w ramach inicjatywy „Dobro z Natury”, z części drzewa przygotowywali deski. Przekazane lubuskim artystkom zamieniły się w obrazy. Autorki przeznaczyły  swoje prace na aukcje charytatywne. Ekologiczną pamiątkę po miejskiej choince ma także zielonogórski szpital. W świetlicy pacjentów Klinicznego Oddziału Pediatrii Szpitala Uniwersyteckiego od roku 2019 stoją dziecięce meble wykonane z „supersurowca”, jakim jest drewno. Z tegorocznej miejskiej choinki powstaną budki lęgowe dla ptaków.

- W końcu Zielona Góra to ekologiczne miasto, zlokalizowane w najbardziej zalesionym województwie w Polsce - podkreśla prezydent Kubicki. - I stąd płynie przykład wykorzystania naturalnych drzewek w taki sposób, żeby mogły wrócić do natury.

(ah)

 

WYDARZENIA POD ZNAKIEM MIKOŁAJA

Koncert dla Klary

- Grudzień to czas szczególny - chociaż zimowy, to gorący od przygotowań do świąt, spotkań z najbliższymi, dobroci i okazywanego serca - zapewnia Stowarzyszenie Gwiazdka z Nieba i zaprasza na mikołajkowy koncert charytatywny dla Klary Ślązak. Dziewczynka przyszła na świat z wadą wrodzoną zwaną mikrocją. Powoduje ona upośledzenie aparatu słuchu, niedrożność kanału słuchowego, zniekształcenie małżowiny usznej, deformację prawej strony twarzy, w tym szczęki oraz szyi. Dorzucić swoją cegiełkę do kosztownych operacji można w sobotę, 4 grudnia, od 12.00 przed Filharmonią Zielonogórską. W programie: występy muzyczne w klimacie świątecznym, smaczne ciasta i pierniki, atrakcje dla małych i dużych: Święty Mikołaj i paczki dla dzieci, łazik antyterrorystyczny ze Straży Granicznej, strażacy oraz koło fortuny.

Morsowanie na Dzikiej Ochli

Wielbiciele mroźnych kąpieli z grupy Lodołamacze Spoko Tato spotykają się co niedzielę o 12.45 na kąpielisku Dzika Ochla. Najbliższe morsowanie, 5 grudnia, będzie szczególne, bo wpadnie na nie również... Mikołaj - obowiązkowo w kąpielówkach! Nie zapomni o ważnych atrybutach, jak czapka i broda. - Gdyby ktoś chciał zrobić przyjemność komuś bliskiemu, może przynieść dla niego prezent, a nasz Mikołaj z przyjemnością go wręczy - zapowiadają organizatorzy. Zachęcają również do wspólnych tańców nad wodą oraz podzielenia się cukierniczymi wypiekami.

Fantastyczna sobota

Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra zaprasza i młodszych, i starszych, do Krzywego Komina na mikołajki. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 4 grudnia, w godz. 11.00-17.00. Na spotkanie klub przygotował szereg atrakcji. Będzie można rozegrać sesję RPG, pograć w planszówki i gry bitewne, wziąć udział w turniejach i miniturniejach planszowych oraz minikonkursie literackim opartym na grze Story Cubes. Zorganizowane będą warsztaty plastyczne prowadzone przez sekcję mangi i anime. Z powodu sytuacji pandemicznej obok dzieci do lat 12 wstęp do Sali Kabaretowej będą miały osoby zaszczepione za okazaniem paszportu covidowego wydanego w punkcie szczepień lub w aplikacji e-obywatel.

Wieczór z coverami

Nie lada gratka dla dzieci, młodzieży i starszych fanów Zuzanny Jurczak, znanej szerzej jako Sanah. W trakcie koncertu najbardziej znane przeboje artystki zaśpiewa i zagra zielonogórska wokalistka Jadwiga Macewicz. Co ciekawe, aranże do wszystkich piosenek opierają się wyłącznie na akompaniamencie pianina. Hity takie jak: „Szampan”, „Ale Jazz” czy „Królowa dram”, to tylko niektóre z propozycji, które zostaną zaprezentowane w trakcie koncertu. Nie zabraknie elementów związanych z mikołajkami. Dla dzieci przewidziano mały upominek. - Jesteśmy pewni, że będzie to niezapomniany wieczór z muzyką na żywo w pięknych wnętrzach naszego teatru - zapraszają organizatorzy. Koncert odbędzie się w sobotę, 4 grudnia, w The Drooshkov Theatre, ul. Kręta 11. Start o 18.00. Bilety: 40 zł.

Retro gry dla każdego

- Zapraszamy wszystkich spragnionych ciekawych doświadczeń związanych z grami wideo na Mikołajkową Sobotę z Retro Gamingiem w zielonogórskim klubie Obiekt - zachęcają organizatorzy, którzy przybliżą kulturę gier z lat 80. i 90. Zaprezentują oryginalne konsole i komputery z minionych lat, jak również automaty Arcade wprost z salonów gier, kartridże i wiele innych materiałów archiwalnych, w tym gadżety, akcesoria, prasę branżową z minionych dekad. Całość dopełni muzyczny i cateringowy klimat w klubowym wydaniu. Podczas trwania imprezy przewidziane są turnieje i wyzwania z nagrodami na retro sprzętach oraz automatach Arcade, a ponadto dla wszystkich odwiedzających przygotowane będą upominki i gadżety. Gamingowe atrakcje w sobotę, 4 grudnia, od 12.00 do 16.00 w klubie Obiekt, ul. K. Wielkiego 21. Wstęp: 5 zł.

Konkurs na kartkę

Centrum Nauki Keplera-Centrum Przyrodnicze zaprasza do udziału w konkursie „Kartka Świąteczna”. Konkurs skierowany jest do dzieci w wieku 3-14 lat. Kartka w formacie A5 może być przygotowana dowolną techniką. Należy dostarczyć ją osobiście, do 12 grudnia, do Centrum Przyrodniczego (ul. Dąbrowskiego 14) lub wysłać pocztą. Każda praca musi posiadać wypełniony formularz zgłoszeniowy. Uczestnik może zgłosić do konkursu tylko jedną kartkę. Prace konkursowe stają się własnością organizatora i zostaną przekazane na cele charytatywne. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród oraz ogłoszenie listy laureatów nastąpi 17 grudnia w siedzibie CP o 16.00. Więcej informacji i formularz na Facebookowym profilu: Centrum Nauki Keplera-Centrum Przyrodnicze.

Niespodzianka w bibliotece

W poniedziałek, 6 grudnia, w filii nr 11 Biblioteki im. Cypriana Norwida (ul. Ptasia 32) mikołajkowa niespodzianka będzie czekać na każdego wypożyczającego czytelnika.

Nadjeżdża specjalny autobus

Miejski Zakład Komunikacji zaprasza wszystkie dzieci w poniedziałek, 6 grudnia na tradycyjną akcję „Mikołaj w autobusie”. Oto harmonogram spotkań z Mikołajem: godz. 11.00 - os. Zacisze, przystanek Agrestowa nr 426; 11.30 - przystanek Zawadzkiego „Zośki”, pętla; 12.00 - ul. Długa, przystanek nr 36, naprzeciw „ekonomika”; 12.30 - Palmiarnia, przystanek nr 38; 13.30 - os. Pomorskie/Szosa Kisielińska, przystanek nr 161; 14.00 - Centrum Przesiadkowe - Dworzec Główny, w pobliżu peronu A3; 14.30 - zatoka przy Filharmonii Zielonogórskiej; 15.30 - os. Czarkowo, pętla.

(ap, dsp)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki