Rozświetliło się nam miasto! Święta tuż-tuż…

10 Grudzień 2021
Zgodnie z tradycją Zielona Góra rozświetliła się tysiącem świątecznych lampek. Akcja wspólnego odpalania iluminacji ściągnęła na starówkę setki mieszkańców. Od wtorku będzie tam działał świąteczny jarmark, kilka dni później spotkamy się na miejskiej wigilii. Barszczyku wystarczy dla wszystkich!

W poniedziałek, 6 grudnia, pomocnicy Świętego Mikołaja ruszyli w miasto. Przecież poczciwy starzec z siwą brodą nie jest w stanie sam zadbać o wszystko!

12 metrów zapachu

W Zielonej Górze rozświetlanie miasta tradycyjnie już wziął na siebie prezydent Janusz Kubicki w towarzystwie leśników i radnych: Rafała Kaszy, Grzegorza Hryniewicza, Filipa Czeszyka, Tomasza Sroczyńskiego i Wiesława Kuchty. Rzecz jasna dołączyli zielonogórzanie. Szczególnie najmłodsi fani iluminacji świetlnych. Zbiorowe rozświetlanie miasta zaczęło się od choinek na Placu Bohaterów. Później rozbłysły dekoracje świetlne na deptaku. W tym roku nasz wzrok będą cieszyć nowe gwiazdy! Finał miał miejsce pod ratuszem, gdzie stanęła wyjątkowa, pachnąca choinka. To 12-metrowy świerk. W blasku lampek wygląda imponująco! Całość dopełnił koncert zimowych piosenek i pastorałek. Zrobiło się naprawdę świątecznie. I słodko, bo podczas rozświetlania miasta wszyscy podjadali czekoladki z wielkich koszy. Obok i poniżej prezentujemy zdjęcia z miejskich mikołajek.

Stoiska z aniołami

A już we wtorek,14 grudnia, na deptaku rusza Jarmark Bożonarodzeniowy. - Swoje stroiki, anioły, haftowane obrusy, ozdoby choinkowe zaprezentują artyści i rękodzielnicy. Nie zabraknie artykułów potrzebnych do przygotowania i wzbogacenia potraw wigilijnych. Będzie można spróbować grzanego wina i dowiedzieć się jak przygotować trunek - informuje organizator, Zielonogórski Ośrodek Kultury. Stoiska będą czynne w godz. 11.00-19.00. Jarmark potrwa do środy, 22 grudnia.

Dołącz do Elfowej Zabawy

Rodzice będą robić zakupy, w tym czasie pociechy mogą odwiedzić Świąteczną Warsztatownię w domku przy choince. Od wtorku do piątku (14-17grudnia), w godz. 13.00-16.00 każde dziecko otrzyma tam Elfowe Łamigłówki, można je rozwiązać na miejscu albo zabrać do domu. W domku poczęstują też specjalnym, ciepłym Elfowym Napojem, trzeba jednak przynieść swój kubek. W weekend 18-19 grudnia odbędą się Elfowe Zabawy. - Pod okiem animatorów dzieci wezmą udział w rozgrzewających zabawach ruchowych na świeżym powietrzu. Każdy uczestnik dostanie też specjalny warsztatowy zestaw, z którego w domu przygotuje wyjątkowe, świąteczne ozdoby - zapowiadają organizatorzy.

Jak rzeźbić w lodzie

Na tę atrakcję czeka wielu! W środę, 15 grudnia, od 15.00 odbędą się po raz trzeci pokazy i warsztaty rzeźbienia w lodzie. - Zobaczyć gotową rzeźbę to jedno, ale samemu ją stworzyć, to zupełnie innego rodzaju doznanie artystyczne - zaznaczają organizatorzy. - Podczas lodowych warsztatów będzie można spróbować swoich sił jako rzeźbiarz. Natomiast pokaz rzeźbienia to niezapomniane widowisko - artysta pracuje piłą elektryczną, dłutami, a nawet ogniem.

Pierogi i barszcz

W tym roku wracamy do tradycji miejskiej wigilii na deptaku. Odbędzie się ona w niedzielę, 19 grudnia. Od 12.00 na scenie zaprezentują się wokaliści z MCKiE Dom Harcerza oraz grupy wokalne z ZOK-u, w tym zespół Erato z koncertem „Ze wszystkich stron Wesołych Świąt”. Wystąpi też grupa wokalna Nasza Łężyca. O 15.00 złożymy sobie świąteczne życzenia i zjemy kolację wigilijną. - Przygotowane zostanie 250 kg pierogów, 100 kg kapusty z grzybami oraz 300 litrów barszczu - wyliczają organizatorzy. O 16.00 rozpocznie się koncert „Kolędy i pastorałki na góralską nutę”. - Projekt powstał z inicjatywy dwóch członków zespołu Future Folk: wokalisty - Stanisława Karpiela Bułecki oraz skrzypka - Szymona Chyc Magdzina. Wraz z nimi na scenie będzie można zobaczyć i posłuchać najwybitniejszych muzyków podhalańskich, grających na tradycyjnych instrumentach z regionu Podhala - informuje ZOK.

(ah, dsp)

 
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki