Różnorodni i równi razem

19 Maj 2023
O tym, co nas łączy przypomina maj. Wtedy obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W Polsce to także Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Spotkanie na deptaku i przemarsz spod pomnika Bachusa to okazja, by pokazać, że każdy ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym i rodzinnym. Inicjatywa przypomina też o potrzebach i problemach osób z niepełnosprawnościami, a jej celem jest integracja.

- Idziemy z przekazem, że o prawa i godność osób z niepełnosprawnością trzeba zabiegać, a to powinna być oczywistość - mówi Maria Miłuch, przewodnicząca Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.

- Miłość, szacunek i tolerancja to najwyższe wartości - dodaje Wioleta Haręźlak, dyrektorka Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych w magistracie.

Te hasła zostały wybite na medalach, które otrzymali: prezydent Janusz Kubicki, dyrektor W. Haręźlak, Ryszard Szcząchor, lekarz i szef Centrum Medycznego Aldemed oraz Andrzej Gonia, dyrektor oddziału lubuskiego PFRON. Odznaczeni od lat wspierają osoby z niepełnosprawnościami.

- To istotne, by wszyscy - osoby w pełni zdrowe, jak i te z niepełnosprawnościami, zaznaczały swoją obecność w mieście. Bądźmy razem! - skwitował prezydent Kubicki.

Bycie razem z pewnością umiliło majowe słońce i atrakcje, którymi kusiły stanowiska na deptaku - koło fortuny, gry, zabawy, animacje. Święta zbiegły się z Międzynarodowym Dniem Rodziny. Starówkę zapełnili przedstawiciele kilku pokoleń.

(ah)