Różnorodni i równi razem

19 Maj 2023
O tym, co nas łączy przypomina maj. Wtedy obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W Polsce to także Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Spotkanie na deptaku i przemarsz spod pomnika Bachusa to okazja, by pokazać, że każdy ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym i rodzinnym. Inicjatywa przypomina też o potrzebach i problemach osób z niepełnosprawnościami, a jej celem jest integracja.

- Idziemy z przekazem, że o prawa i godność osób z niepełnosprawnością trzeba zabiegać, a to powinna być oczywistość - mówi Maria Miłuch, przewodnicząca Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.

- Miłość, szacunek i tolerancja to najwyższe wartości - dodaje Wioleta Haręźlak, dyrektorka Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych w magistracie.

Te hasła zostały wybite na medalach, które otrzymali: prezydent Janusz Kubicki, dyrektor W. Haręźlak, Ryszard Szcząchor, lekarz i szef Centrum Medycznego Aldemed oraz Andrzej Gonia, dyrektor oddziału lubuskiego PFRON. Odznaczeni od lat wspierają osoby z niepełnosprawnościami.

- To istotne, by wszyscy - osoby w pełni zdrowe, jak i te z niepełnosprawnościami, zaznaczały swoją obecność w mieście. Bądźmy razem! - skwitował prezydent Kubicki.

Bycie razem z pewnością umiliło majowe słońce i atrakcje, którymi kusiły stanowiska na deptaku - koło fortuny, gry, zabawy, animacje. Święta zbiegły się z Międzynarodowym Dniem Rodziny. Starówkę zapełnili przedstawiciele kilku pokoleń.

(ah)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki