Rozmowy w ratuszu o podwójnym jubileuszu

24 Czerwiec 2022
Tym razem nie podczas sesji rady miasta, ale na posiedzeniu komitetu honorowego obchodów 800-700-lecia miasta. W miniony poniedziałek prezydent przedstawiał plany związane z jubileuszem. - Mnie się marzy wielki jubileuszowy bal na kilkaset par - wzdychał Czesław Grabowski.

- To jest nasze wspólne święto, które powinno łączyć zielonogórzan, bo nasze miasto jest tego warte - mówił prezydent Janusz Kubicki, przy okazji tłumacząc, że zbieżność dat (1222 r. - powstanie miasta, 1323 r. - uzyskanie praw miejskich) spowodowała, że organizujemy podwójne święto.

- Oficjalne obchody zostały zaplanowane od Winobrania 2022 r. do Winobrania 2023 r. – wyjaśniał J. Kubicki dodając, że i tak część imprez wychodzi poza te ramy czasowe. I wymieniał: - Klan Machaliców i Przyjaciele, wystawa w muzeum pt. Zielona Góra w sztuce, debata o monografii Schmidta, wystawa przed ratuszem o rozwoju miasta…

Właśnie dzień przed posiedzeniem komitetu zakończyły się Dni Otwartych Piwnic Winiarskich. To był jeden z 37 projektów finansowanych przez miasto i wyłonionych w konkursie na zadania jubileuszowe. Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony kolejny konkurs na realizację zadań w 2023 r.

Magistrat zaplanował, że stworzy Zielonogórski Szlak Winiarski, na którym stanie 50 tablic informacyjnych o ważnych miejscach winiarskich. - Chcemy też założyć niewielką winnicę na tyłach DPS przy al. Słowackiego - kontynuował prezydent. - Tam też chcemy zbudować taras widokowy i odnowić znajdującą się nieopodal Kaplicę Matki Bożej na Winnicy. Może w końcu uda się nam postawić zrekonstruowany pomnik winiarki Emmy.

Z tym jest problem, bo firma która wygrała przetarg na postawienie pomnika wycofała się z zadania.

Padały kolejne propozycje: nadanie mostowi w Cigacicach imienia Georga Beuchelta, namalowanie trzech murali (okolicznościowy na pl. Matejki oraz Maryli Rodowicz i Urszuli Dudziak), odnowienie i udostępnienie Wieży Braniborskiej, renowacja zabytkowych organów w kościele w Zatoniu, oznakowanie trasy rowerowej Cigacice - Zatonie i nazwanie jej Trasą 800-lecia, wsparcie muzeum w obchodach 100-lecia istnienia.

- Oprócz różnych ulotnych wydarzeń, musimy tak planować obchody, by został po nich trwały ślad materialny. Żeby podczas obchodów 900-lecia miasta nasi następcy mieli się do czego odnosić - mówił szef komitetu organizacyjnego prof. Czesław Osękowski.

Program chwaliła Bożena Ronowicz (oprócz niej na sali było jeszcze dwoje byłych prezydentów: Antonina Grzegorzewska i Zygmunt Listowski). Upominała się o zieleń oraz nasadzenia ozdobnej winorośli i oznaczenie jubileuszowe uli, których jest coraz więcej. - W końcu jesteśmy miastem wina i miodu - mówiła.

- Fanfara na jubileusz jest już gotowa. Mnie się marzy wielki jubileuszowy bal na kilkaset par - wzdychał Czesław Grabowski, honorowy obywatel.

Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Wojciech Strzyżewski, mówił o wzajemnych relacjach uczelni z miastem a A. Grzegorzewska apelowała, by w obchodach docenić pionierów powojennej Zielonej Góry. Biskupa reprezentował ks. Tomasz Gierasimczuk, a wojewodę lubuskiego Grzegorz Maćkowiak. Obydwaj zapewniali o przychylności swoich przełożonych i chęci wspierania obchodów, które są ważnym świętem zielonogórzan.

Takie zapewnienia nie przyszły do głowy Januszowi Rewersowi, przy którym trudno się było zorientować - reprezentuje marszałkinię lubuską czy występuje jako radny miasta. - Nie przyszliśmy tutaj, by sobie gratulować i wręczać kwiaty. Niestety, w programie nie ma słowa o remoncie amfiteatru - krytykował i domagał się, by do prac nad obchodami zapraszać radnych.

(tc)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki