Rowerzyści pojadą bezpiecznie aż do Nowej Soli

24 Marzec 2023
Mimo początkowych kłopotów, widać duże postępy w budowie trasy rowerowej z Nowej Soli przez Otyń do Zielonej Góry-Zatonia. Wszystko wskazuje na to, że nową ścieżką pojedziemy w drugiej połowie roku.

Ścieżka była wręcz niezbędna. Na przejazd rowerem z Nowej Soli do Zielonej Góry decydowali się tylko cykliści o mocnych nerwach. A to za sprawą starej „trójki”, na której nie brakuje ciężarówek. Poruszanie się między nimi nie jest bezpieczne.

Dzięki budowanej trasie wyprawa na dwóch kółkach nabierze innej jakości. Zadanie kosztuje około 20 mln zł. Umowę z wykonawcą - firmą Strabag, podpisano w czerwcu ubiegłego roku. Pracom stanęły na przeszkodzie… dwa mrowiska i chroniony gatunek chrząszcza kozioroga dębosza. W porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska udało się przenieść w bezpieczne miejsce kłody zasiedlone przez kozioroga. A dzięki pomocy Nadleśnictwa Przytok przenieść i zabezpieczyć mrowiska.

Co dzieje się na placu budowy? Najbardziej zaawansowane roboty są na nowosolskim odcinku trasy. Strabag zakończył prace związane z przygotowaniem terenu, m.in. karczowanie i odhumusowanie gleby. - Na odcinku Otyń-Niedoradz powstaje nasyp pod warstwy konstrukcyjne ścieżki - wyjaśnia Anna Chyła, rzeczniczka prasowa powiatu nowosolskiego. - Wykonano już tzw. ustrój nośny nad rzeką Ochlą. Przy okazji przebudowywane są ulice Zielonogórska i Kochanowskiego w Niedoradzu.

W zielonogórskim Zatoniu rozpoczęto wznoszenie nasypów pod konstrukcję ścieżki. Trwa montaż przepustów betonowych skrzynkowych.

Inwestycję uważnie śledzi prezydent Zielonej Góry. - Nie mogę się już doczekać, kiedy będę mógł z synem bezpiecznie przejechać rowerem trasę z Zatonia do Nowej Soli - mówi Janusz Kubicki.

Przypomnijmy. Liderem projektu jest powiat nowosolski, który pozyskał na budowę ścieżki blisko ok. 11 mln 700 tys. zł. Na inwestycję solidarnie zrzuciły się zainteresowane powstaniem ścieżki samorządy Lubuskiego Trójmiasta, zapewniając wkład własny: Zielona Góra 5,5 mln zł, Nowa Sól 3 mln zł, Otyń 1,5 mln zł i pow. nowosolski 1 mln zł.

(rk)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki