Rośnie nam wielka winnica pod Zaborem

25 Kwiecień 2014
Krzaczek za krzaczkiem trafia do ziemi. Z gruntu wystają jedynie kikuty zabezpieczone zielonym woskiem. Pod Zaborem trwa wielkie sadzenie winnych krzewów. W ruch poszła mechaniczna sadzarka!

– Co ja tu robię? Winnicę sobie sadzę. Teraz pracuję u kolegi, a moja jest tuż obok. Taka praca „wespół”. Najpierw pomogę jemu, a potem on mnie. Moja winnica nazywa się „Rodzinna”. To kontynuacja winnicy, która powstała osiem lat temu w Maszewie. Sadzę w tym roku Solarisa, Muscarisa, Regenta i Johannitę. Łącznie ok. 3,5 tys. krzaków. Reszta w przyszłym roku – odpowiada Zdzisław Żelazny.

Jesteśmy na polu pomiędzy Łazem a Zaborem. Na 35 hektarach powstaje tu największa w Polsce winnica, na której gospodarzyć będzie 13 winiarzy.

Pierwsze krzewy posadzono tutaj już w zeszłym roku. Teraz przyszła kolej na następne kilkadziesiąt tysięcy krzewów, które zajmą połowę terenu (reszta w przyszłym roku).

Jest to możliwe dzięki mechanicznej sadzarce. - Ja już na niej pracuję cztery lata, kolega dopiero nabiera doświadczenia. Sadziliśmy już w Krakowie i w Niemczech. To już moja szósta lub siódma winnica - opowiada Rafał Fiech. - Jesteśmy w stanie posadzić nawet do 12 tys. roślin na dobę. Wystarczy wyznaczyć początek i koniec rzędu, a wyposażona w laserowy system naprowadzający maszyna posadzi krzewy, dokładnie wzdłuż linii prostej, w równych odstępach, z dokładnością do ok. 1 cm.

Lada moment „kombajn” wjedzie na pole Romana Grada. – Wino z tego nasadzenia, w odpowiedniej ilości, będzie w 2018 r., ale już latem, turyści jadący szosą, podziwiać będą winnicę – opowiada R. Grad, który prowadzi winnicę w Starym Kisielinie. – Mamy już gotowe drogi wewnętrzne, są studnie, ogrodzenie. Powstanie też centrum winiarskie. Winnica powstaje dzięki pieniądzom unijnym i wsparciu marszałek Elżbiety Polak, dla której plantacja jest oczkiem w głowie.

Do interesu dokłada się również miasto. – Sfinansowaliśmy dokumentację niezbędną do ogłoszenia przetargu na budowę centrum winiarskiego – zdradza wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk.

- Prace dobiegają końca. Na podstawie tej koncepcji będzie można ogłosić przetarg na budowę podpiwniczonego centrum winiarskiego, drogi dojazdowej i parkingu na ok. 20-30 aut – dodaje Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich i Zarządzania Drogami.

(kg, tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki