Rocznice można uczcić na setki sposobów!

27 Maj 2022
Konkurs, piknik, dyskusje i zawody sportowe… Imprez pod znakiem winogronek przybywa! Z okazji jubileuszu 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich na mieszkańców czekają ciekawe wydarzenia i akcje.

Jedną z propozycji jest konkurs fotograficzny związany z Dniami Otwartymi Piwnic Winiarskich. Od 16 do 19 czerwca obchody jubileuszu miasta zejdą do podziemi, a dokładnie do unikatowych piwnic winiarskich, którymi usiana jest Zielona Góra. Już teraz można wygrać dziesięć pakietów degustacyjnych ułatwiających wędrówkę. Trzeba jednak przysłać na konkurs zdjęcie o tematyce winiarskiej.

Może to być chwila uwieczniona na winnicy lub w piwnicy winiarskiej, może to być detal winiarski, obyczaje… Ważne, żeby zdjęcie pochodziło z Zielonej Góry lub naszego regionu.

Fotografie należy wysyłać do 6 czerwca br. na adres: konkurs@um.zielona-gora.pl. W treści należy podać imię, nazwisko i numer telefonu. Należy zaznaczyć, że jest się osobą pełnoletnią. Laureatów poznamy 10 czerwca.

(ah, tc)

 

Zrobimy zdjęcia do albumu

 

Razem możemy więcej - z takiego założenia wychodzi stowarzyszenie Gwiazdka z Nieba w kontekście świętowania okrągłego jubileuszu Zielonej Góry. I zaprasza w niedzielę do Zatonia na rodzinny piknik.

29 maja, w godz. 12.00-15.00, nieopodal Parku Książęcego odbędzie się rodzinny piknik. Goście mogą liczyć na zdrowe przekąski, animacje dla dzieci, warsztaty artystyczne czy grę terenową. Wstęp jest bezpłatny. - Piknik i piękna sceneria Zatonia będą pretekstem do stworzenia albumu o zielonogórzanach. Chętni wezmą udział w plenerze fotograficznym i zostaną uwiecznieni na zdjęciach - zapowiada Barbara Augustyniak ze stowarzyszenia Gwiazdka z Nieba. - Zachęcamy yeż do nadsyłania swoich fotografii na adres: Zdjecia800lecie@gmail.com. Mile widziane szczególnie te z zielonogórskich sołectw. Wspólnie chcemy napisać historię miasta. Te najciekawsze zostaną opublikowane.

Gry i konkursy będą związane z historią i tradycjami Zielonej Góry. Piknik pod chmurką to sposób, by o mieście dowiedzieć się czegoś więcej.

W Zatoniu stanie również stoisko z ciastem i książkami - dochód przeznaczony będzie dla małej zielonogórzanki Klary Ślązak, która choruje na zespół Goldenhara i jest podopieczną stowarzyszenia, a obecnie zbiera na szereg poważnych operacji.

(ah)

 

O historii lekko i przyjemnie

Wielkimi krokami zbliża się kolejne spotkanie ze znawcami historii Zielonej Góry. Ma mieć charakter klubowy - z kawą i herbatą, bez limitów czasowych i możliwością otwartej dyskusji o mieście.

 

W Muzeum Ziemi Lubuskiej będziemy się spotykać w każdy ostatni wtorek miesiąca. Jedynie pod koniec roku, ze względu na święta, zobaczymy się 13 grudnia. Projekt to cykl dziewięciu spotkań autorów publikacji „Historia Zielonej Góry” z mieszkańcami. Pierwsze, kwietniowe - poprowadzone przez dra Bartłomieja Guszkę i red. Szymona Płóciennika - okazało się sukcesem. Dowiedli, że o sprawach historii można opowiedzieć przystępnie i ze swadą. - Zależy nam, by opowieści były ciekawe i zrozumiałe dla słuchacza, a goście z przyjemnością uczestniczyli w rozmowach o historii Zielonej Góry - wyjaśnia Alicja Błażyńska, rzeczniczka MZL, związana z Towarzystwem Miłośników Zielonej Góry „Winnica”, które jest autorem projektu. Cykl jest realizowany w ramach jubileuszu - 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich. Trzytomowa publikacja „Historia Zielonej Góry” została wydana przez Uniwersytet Zielonogórski.

Autorzy projektu postanowili spotkania podzielić tematycznie. Za pasem kolejne. 31 maja w sali witrażowej MZL usłyszymy co do powiedzenia o zielonogórskiej edukacji mają prof. Bogumiła Burda i dr Małgorzata Szymczak. Rozmowę będzie moderował red. Alfred Siatecki.

(ah)

 

Jubileusz miasta na sportowo

 

Do rywalizacji stanęło 17 zielonogórskich przedszkoli. Zmagania młodych sportowców trwały trzy dni. Na kibiców czekały trybuny stadionu przy ul. Sulechowskiej.

 

Sportobranie na dobre wpisało się w kalendarz miejskich imprez. Przedszkolaki o prym walczyły już po raz 20! - Ci, którzy startowali w pierwszych edycjach są dziś dorosłymi ludźmi - uśmiecha się Agata Szwed, nauczycielka z Miejskiego Przedszkola nr 39 „Słoneczko”, które od lat jest organizatorem imprezy. - W tym roku przedsięwzięcie jest szczególne, ma wymiar jubileuszowy. Rywalizacja wpisuje się w obchody 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich. Na dodatek Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w tym roku stuknie czterdziestka.

Stąd zadania postawione przed przedszkolakami miały nie tylko charakter sportowy. Grupy sześciolatków, oprócz skoków w workach czy slalomu, musiały wykazać się wiedzą na temat miasta. Czy w Zielonej Górze można studiować medycynę, czy uda się nam dojechać tramwajem? - to pytania, na które odpowiadały śpiewająco. Do tego doszły zadania zręcznościowe jak układanie z puzzli herbu miasta. Nam podczas zawodów udało się podejrzeć przedszkole nr 24, nr 17 i nr 38.

- Do turnieju zgłosiło się tylu chętnych, że Sportobranie trwało trzy dni. Codziennie na stadionie przy ul. Sulechowskiej zmagało się sześć przedszkoli w dwóch turach - relacjonuje A. Szwed.

(ah)

 

 

 

 

 

 

 

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki