RoboGait. Droga do sprawności

14 Lipiec 2023
Do Zespołu Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Promyk trafił wyjątkowy sprzęt. Pomoże uzyskać lub odzyskać sprawność osobom, które mają problem z chodzeniem.

- RoboGait to robot do treningu chodu dla dzieci i dorosłych - tłumaczy Magdalena Biniszkiewicz, dyrektorka Promyka. - To pierwszy taki sprzęt w województwie, w całej Polsce podobnych urządzeń jest zaledwie sześć.

W Warszawie podobną aparaturę testował dziewięcioletni Bartosz Dutko z Zielonej Góry., który cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. - Podpięty do sprzętu po raz pierwszy poczuł różnicę - relacjonuje mama chłopca, Lidia Dutko. Bartek właśnie przeszedł operację, w sierpniu, kiedy zdejmą mu gips, zacznie rehabilitację w Promyku.

Na razie ze sprzętu skorzystają podopieczni zakładu opieki, ale dyrekcja chce poszerzyć krąg użytkowników. - Będziemy starać się o dotację, by rehabilitacją mogli być objęci inni potrzebujący zielonogórzanie - zaznacza dyrektorka.

Urządzenie jest warte 1,5 mln zł, ponad 811 tys. to wkład miasta. - Rok temu Promyk został przebudowany i zyskał dodatkowe 1400 mkw. Teraz zainwestowaliśmy w wysokiej jakości sprzęt - mówi Robert Górski, przewodniczący rady społecznej Promyka.

- Z pewnością bardziej spektakularną inwestycją jest boisko lub stadion, ale nie możemy zapominać o potrzebujących - komentuje prezydent Janusz Kubicki. - Liczę, że inwestycja w sprzęt pozwoli odzyskać sprawność wielu zielonogórzanom.

(ah)