Rewolucja w programie szczepień

2 Kwiecień 2021
Niebawem przeciw COVID-19 w aptece zaszczepi cię farmaceuta, a w punkcie drive thru np. student medycyny. W ślad za zwiększonymi dostawami szczepionek nadchodzą zmiany w systemie szczepień… i pomyłki. Do spektakularnej doszło 1 kwietnia.

Bilans I kwartału to ponad 6 mln wykonanych w kraju szczepień przeciw COVID-19, w tym około 2 mln osób zaszczepionych drugą dawką. Do końca czerwca rząd chce wykonać kolejne 14 mln szczepień, a do końca sierpnia zaszczepić wszystkich chętnych. Zapowiadane przyspieszenie ma być możliwe dzięki zwiększonym dostawom szczepionek do Polski (tylko w kwietniu trafi do nas 5-7 mln dawek) i usprawnieniu procesu szczepień. W jaki sposób?

Rząd zamierza poszerzyć katalog punktów szczepień. Niebawem Polacy będą mogli się szczepić nie tylko w szpitalach i przychodniach, również punktach drive thru, aptekach, zakładach pracy, które mają powyżej 500 pracowników, w punkcie utworzonym przez samorząd oraz w miejscach działalności samodzielnych ratowników medycznych i pielęgniarek. Ponadto:

- Przygotowując system na zwiększone dostawy, wprowadzamy również zmiany w samych szczepieniach - zapowiedział we wtorek (30.03) pełnomocnik ds. szczepień Michał Dworczyk. Do szczepień przeciw COVID-19 oprócz lekarzy mają nas niebawem kwalifikować stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni, a nawet studenci ostatniego roku medycyny. Podstawą kwalifikacji do szczepienia będzie kwestionariusz wstępnego wywiadu, tylko w przypadku wątpliwości konsultacja lekarska. Wszyscy wymienieni wcześniej, oprócz asystentów medycznych, będą nas również szczepić.

Od 12 do 23 kwietnia rząd zapowiada uruchomienie zapisów na szczepienia również dla roczników 1962-1972. Oznacza to kolejną zmianę w harmonogramie szczepień - tj. rezygnację z ich II i III etapu. Uwolnienie szczepień dla wszystkich chętnych nastąpi prawdopodobnie w maju.

Tymczasem…  wbrew wcześniejszym zapowiedziom 1 kwietnia nad ranem ruszyły zapisy na szczepienia w kwietniu (!) dla osób od 40. do 59. roku życia. Prima Aprilis? - Nie, usterka systemu. Ponieważ zapisy osób 60+ zwolniły, zdecydowaliśmy się na wystawienie skierowań dla osób młodszych, które wypełniły formularz zgłoszeniowy - wyjaśniał minister Dworczyk. Rejestracje wstrzymano na kilka godzin, a po usunięciu usterki automat lub konsultant miał zaproponować osobom 40-59 nowy termin, na drugą połowę maja.

(el)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki