Retro tajemnice Zielonej Góry

11 Czerwiec 2018
Starszy asystent kryminalny Knote podąża tropem hrabiny von Höften. Chodzi o aferę szpiegowską czy morderstwo? – O jedno i drugie – odpowiada Krzysztof Koziołek, autor kryminału retro „Wzgórze Piastów”.

- Rok 1939. Zielona Góra. Do miasta przyjeżdża hrabina Franzisca von Höften, by… szpiegować swojego męża. W willi odkryto zwłoki i zaczyna się niebezpieczne śledztwo. Twoja najnowsza książka to kryminał czy powieść szpiegowska?

Krzysztof Koziołek, pisarz: - „Wzgórze Piastów” to kryminał retro. Akcja dzieje się od 2 kwietnia do 1 maja 1939 r. W Grünbergu, ówczesnej Zielonej Górze, narasta już atmosfera zbliżającej się wojny i chęci rewanżu za przegraną poprzednią wojnę i Wersal.

- Stoimy przed domem na rogu dzisiejszej ul. Ułańskiej i al. Niepodległości. Tutaj…
- Tutaj wydarzyło się coś istotnego dla akcji książki…

- Ktoś kogoś zabił lub zdradził?
- Nie powiem. Nie zdradzę tej tajemnicy. Czytelnik sam do tego musi dojść. Faktem jest, że w książce znajdziemy też wątki miłosne. Bohaterka jest agentką polskiego wywiadu, przyjeżdża śledzić swojego męża a łącznikiem z wywiadem jest… jej kochanek. A ponieważ pojawia się trup, do akcji wkracza również trochę safandułowaty, ale chwilami bardzo bystry starszy asystent kryminalny Julius Knote, który depcze Franzisce po piętach. Tak krążą po mieście.

- Akcję książki umieszczasz w zielonogórskich realiach. W domach, których większość istnieje do dzisiaj. Jak wiernie odwzorowujesz przedwojenną Zieloną Górę?
- Staram się to robić jak najdokładniej. Przy pisaniu kryminału retro najwięcej czasu poświęcam na zbieranie materiału historycznego. Na identyfikację miejsc. Policzyłem, że pracując nad „Wzgórzami Piastów” przeczytałem 6 tys. stron książek i różnych opracowań. Przejrzałem również setki zdjęć i starych pocztówek. Sprawdzałem dokumenty w archiwum.

- Czyli z książką w ręku będę mógł wędrować po mieście, śladami hrabiny von Höften i starszego asystenta kryminalnego Knote?
- Tak. Akcja książki rozpoczyna się na Wzgórzach Piastowskich, na stoku narciarskim. Wracając stamtąd do miasta, Franzisca widzi, że przed lokalem „Wzgórze Piastów” stoi budka wartownicza. Stąd wniosek, że w mieście stacjonuje SS, które pilnuje zakładów Beuchelta. Dlaczego? My dzisiaj wiemy, że produkowano tam sprzęt wojskowy, Franzisca otrzymuje zadanie, by to sprawdzić. Natomiast podejrzewający ją o morderstwo Knote modli się o powodzenie śledztwa w kościele Zbawiciela, a raporty o postępach dochodzenia zdaje w kawiarni „Wiener Cafe” przy Starym Rynku. Dzisiaj jest tam sklep, w 1939 r. był to lokal przeznaczony na spotkania członków NSDAP.

A ponieważ przez wiele lat mieszkałem na Jędrzychowie, to ta dzielnica również pojawia się w książce. Hrabina przyjeżdża tutaj pociągiem Kolejki Szprotawskiej na spotkanie z kochankiem-agentem, w gospodzie „Pod Lipą”.

- To Twoja 14. książka kryminalna i trzecia retro?
- Zgadza się. Po publikacji mojego pierwszego kryminału retro „Furia rodzi się w Sławie” otrzymałem nominację do nagrody za najlepszą powieść kryminalną roku 2015 – Kryminalna Piła. Wówczas wydawnictwo zaproponowało mi napisanie trzech kryminałów retro. Tak powstała „Góra Synaj”, której akcja dzieje się w Nowej Soli i Głogowie oraz zielonogórskie „Wzgórze Piastów”. Teraz pracuję nad trzecim tomem, którego bohaterowie zawędrują do Szklarskiej Poręby.

- Ludzie lubią kryminały retro?
- Mieszkańców interesuje przedwojenna historia miejsc, w których żyją. Osadzenie w realiach epoki i topografii miasta, to dodatkowy element zwiększający zainteresowanie czytelników.

- Dziękuję.
Tomasz Czyżniewski

PROMOCJA KSIĄŻKI

Lubuska premiera książki Krzysztofa Koziołka w piątek, 15 czerwca, o godz. 17.00. Muzeum Ziemi Lubuskiej, al. Niepodległości 15. Prowadzenie Alfred Siatecki i Alina Polak-Woźniak.

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki