Remont przychodni w Starym Kisielinie

1 Grudzień 2023
Rozmowy o przyszłości centrum medycznego przy ul. Pionierów Lubuskich 75 trwały od 2018 roku. Teraz, dzięki decyzji prezydenta Janusz Kubickiego, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej rozpoczął remont i rozbudowę obiektu. - Mieszkańcy bardzo na to liczyli - mówi radny Mariusz Rosik.

O tym, że inwestycja jest potrzebna nie trzeba przekonywać mieszkańców Starego i Nowego Kisielina. - To ważny i popularny ośrodek medyczny. Według mojej wiedzy do tej przychodni zapisanych na stałe jest już ponad 2 tys. pacjentów z Zielonej Góry. Niestety, na starym poniemieckim budynku, w którym w przeszłości funkcjonowało przedszkole, mijające lata odcisnęły piętno. Stracił swój dawny blask i po prostu nie przystaje do dzisiejszych standardów. Choćby wysokie schody stanowią przeszkodę dla osób niepełnosprawnych czy seniorów - tłumaczy Mariusz Rosik.

Radny przypomina, że lekarka rodzinna, która prowadzi w przychodni praktykę, już w 2018 roku chciała wykupić budynek od miasta w zamian oferując m.in. jego stopniowy remont. - Zależało nam, aby w tej sprawie wypowiedziała się m.in. rada sołecka. Okazało się, że według mieszkańców taki obiekt jest bardzo potrzebny, że liczą na opiekę medyczną blisko miejsca zamieszkania. Sprzedaż nie była jednak optymalnym rozwiązaniem, bo magistrat straciłby kontrolę nad całą nieruchomością. Dlatego bardzo cieszę się z decyzji, jaką podjął prezydent, aby znaleźć kompromisowe rozwiązanie. Obiekt zostanie wyremontowany przez miasto, natomiast pani doktor podpisała umowę na wynajem na 20 lat, aż do 2038 roku. Dzięki temu mamy pewność, że interes mieszkańców zostanie zabezpieczony - tłumaczy radny Rosik.

Zadanie modernizacji centrum powierzono Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej. - Aby zapewnić ciągłość opieki medycznej, podzieliliśmy prace na dwa etapy - mówi Rafał Bukowski, dyrektor ZGM. - Najpierw wybudujemy nową część zawierającą m.in. gabinety lekarskie i zabiegowe, poczekalnię i recepcję. Wtedy lekarze przeniosą się do tych pomieszczeń z praktyką, a my rozpoczniemy remont starego zabytkowego budynku. Na końcu powstanie łącznik, dzięki czemu mieszkańcy zyskają powiększoną przychodnię wraz z nowymi miejscami parkingowymi. Cel jest taki, żeby umożliwić rozwój placówce, aby w przyszłości pracę świadczyli tam kolejni medycy.

Koszt inwestycji ma zamknąć się w kwocie blisko 2,7 mln zł. - Umowa została podpisana z głównym wykonawcą pod koniec października. Pierwsze prace przygotowawcze i rozbiórkowe ruszyły. Według harmonogramu całość ma być gotowa do września 2025 roku – dodaje R. Bukowski.

(md)