Referendum odbędzie się 18 maja

10 Kwiecień 2014
Żadnej zwłoki i ociągania się! Błyskawicznie zebrano podpisy pod wnioskiem o referendum. Równie błyskawicznie je sprawdzono. Radni gminni, podczas czwartkowej sesji, potrzebowali tylko półgodzinnej przerwy, by podjąć decyzję o terminie referendum.

- 18 maja to termin dobry jak każdy inny. To niedziela. Podpisy zostały zebrane w trzy tygodnie. Radni szybko je sprawdzili. Wojewoda nie ma zastrzeżeń. Skoro wszystkie formalności zostały dopełnione, możemy przeprowadzić referendum – mówi wójt Mariusz Zalewski. Jest zadowolony, bo wszystkie procedury poszły bardzo sprawnie. – To świadczy o tym, że mieszkańcy chcą sami zadecydować w tej sprawie.

Tematu referendum początkowo nie było w programie sesji. Uchwała została wprowadzona do programu na jej początku. – Wszyscy wiemy, jak ważny jest to temat dla mieszkańców. Musimy uszanować ich wolę. Wynik referendum będzie też odpowiedzią, w jakim kierunku pójdzie dalszy rozwój gminy – tłumaczył wójt.

Radnych nie musiał przekonywać. Jedyną niewiadomą był termin. Dlatego przewodniczący rady Jacek Rusiński zarządził półgodzinną przerwę. Po powrocie radni gładko przyjęli uchwałę o referendum, które odbędzie się 18 maja. Wcześniej cały czas była mowa o początku czerwca.

- Nie ukrywam, jestem trochę zaskoczona tym terminem. Myślałam, że referendum będzie w czerwcu. Uznano, że nie ma na co czekać – mówiła po głosowaniu radna Antonina Ambrożewicz-Sawczuk.

- Ja nie jestem zaskoczona. Po prostu, działamy bardzo szybko. Nie ma na co czekać – komentowała wiceprzewodnicząca rady Sylwia Brońska. – Mieszkańcy są bardzo dobrze poinformowani i mogą już decydować.

Co o terminie referendum myśli prezydent Janusz Kubicki? – Cieszę się z faktu, że referendum się odbędzie – komentuje J. Kubicki. – Natomiast dziwię się, że wybrano właśnie taki termin. Przecież w następną niedzielę będą wybory do europarlamentu. Tydzień po tygodniu będziemy nakłaniali ludzi do pójścia do urn? Trudno wytłumaczyć takie rozwiązanie.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki