Receptą jest praca, praca, praca

5 luty 2021
Gratulacje dla Ewy Habich, dyrektorki I LO oraz Małgorzaty Ragiel, dyrektorki „Budowlanki”! Ich szkoły wiodą prym w Zielonej Górze! Zajęły też – według rankingu „Perspektyw” - wysokie pozycje w kraju.

„Nauka, to pokarm dla umysłu…” - taka sentencja znalazła się w treści listu gratulacyjnego, jaki na ręce dyrektorek zielonogórskich szkół - najwyżej ocenionych w najnowszym rankingu branżowego pisma „Perspektywy” - złożył prezydent Janusz Kubicki.

- Serdecznie gratuluję i dziękuję za to, że pracujecie w taki sposób, aby uczniowie waszych szkół mogli osiągać sukcesy. Prowadzone przez was placówki zajmują wysokie miejsca w krajowym rankingu - to prestiż i sukces, który udało się wykuć ciężką pracą. Wierzę, że utrzymacie wysoki poziom nauczania - podkreślał prezydent, wręczając dyrektorkom listy gratulacyjne i kwiaty. 

Branżowe pismo „Perspektywy” już od ponad 20 lat publikuje krajowy ranking liceów i techników. Kapituła bierze pod lupę ponad tysiąc placówek oświatowych. Główne kryteria oceny to osiągnięcia uczniów danej szkoły uzyskane podczas olimpiad przedmiotowych, wyniki egzaminu dojrzałości na poziomie podstawowym, wyniki z przedmiotów dodatkowych, w przypadku techników uwzględniono też wyniki egzaminów zawodowych.

W najnowszym rankingu liceów, na najwyższej pozycji wśród zielonogórskich szkół uplasowało się I LO im. Edwarda Dembowskiego, które w kraju zajęło 92. miejsce. Wśród techników prym w Zielonej Górze, jak i całym regionie wiedzie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, popularna „Budowlanka”, która w kraju zajęła wysokie 19. miejsce.

- Trzymamy się bardzo mocno, a receptą jest praca, praca, praca. Po raz kolejny jesteśmy najlepsi w województwie, a w Polsce zajęliśmy wysokie miejsce. Składa się na to wiele czynników. Sprawnie wprowadziliśmy nauczanie zdalne. Naszym ogromnym autem jest zaangażowanie uczniów w udział w olimpiadach oraz przygotowanie do egzaminów zawodowych. To bardzo ważne, że oprócz matury i olimpiad w rankingu brane są pod uwagę właśnie egzaminy zawodowe. W naszej szkole potrafimy budować odpowiednie relacje z uczniami. To procentuje – zaznaczyła Małgorzata Ragiel.

Ewa Habich dodała, że miejsce w rankingu to oczywiście prestiż, ale też dowód na to, że uczniowie i nauczyciele dobrze wykonują swoje obowiązki.

- Miejsce w rankingu jest istotne przede wszystkim ze względu na to, że wśród kryteriów są egzaminy zewnętrzne, czyli maturalne oraz tzw. ruch olimpijski, czyli udział uczniów szkoły w zmaganiach na różnych szczeblach. To są dwa elementy, na których nam bardzo zależy, świadczą o jakości pracy mojej szkoły. Obojętnie, na którym byliśmy miejscu, czy na 92. czy na 113. czy na 19. ważna jest nasza obecność w tym zestawieniu. W rankingu „Perspektyw” występujemy nieprzerwanie od ponad 15 lat i liczę, że w dalszym ciągu nasza praca będzie doceniana – podkreśliła

Dla systemu oświaty na wszystkich szczeblach, od nauczania początkowego po wyższe, miniony rok był wyzwaniem ze względu na pandemię i wprowadzenie zdalnego trybu nauczania. Doświadczenia z różnych szkół i województw pokazują, że nie wszystkie placówki potrafiły odnaleźć się w nowej rzeczywistości.  – Szczerze? Pandemia nam nie przeszkodziła. Powiem więcej, dziwnym trafem nam pomogła, dlatego że było więcej chętnych do udziału w olimpiadach. Być może uczniowie mieli więcej czasu w domu i zdecydowali się go odpowiedzialnie wykorzystać – zaznaczyła E. Habich.

(lc)

 

KLASYFIKACJA ZIELONOGÓRSKA

* licea: pierwsze miejsce – I LO (w kraju 92.), drugie - IV LO (w kraju 234.), trzecie - V LO (w kraju 259.), czwarte - III LO (w kraju 298.)

* technika: pierwsze miejsce - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 „Budowlanka” ( w kraju 19.), drugie - Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych (144. w kraju), trzecie - Technikum nr 2 „Elektronik” (458. w kraju).