Ranking - dobrze tu nam się żyje

24 Listopad 2023
Zielona Góra trzecią w kraju gminą dobrą do życia! Miasto uplasowało się na podium za Warszawą i Krakowem w ogólnopolskim rankingu „Gmina Dobra do Życia”. W Lubuskiem Winny Gród nie miał sobie równych! Zapytani przez nas zielonogórzanie nie mają wątpliwości - jest im tu naprawdę dobrze.

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej (PAP) po raz trzeci ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Opracowano go we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Nagrody, podczas uroczystej gali w stolicy, odebrały gminy, które w swoich kategoriach osiągnęły najwyższy wskaźnik jakości życia.

Dodajmy, że organizatorzy wyszczególnili pięć kategorii: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu ziemskiego, gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tysięcy mieszkańców oraz gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tysięcy mieszkańców. Wyróżniono też gminy, które zajęły pierwsze miejsce w swoich województwach.

Ranking opracowano na podstawie 63 wskaźników pokazujących jakość życia we wszystkich 2477 gminach w Polsce. Na tapetę wzięto między innymi dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska. Pod lupą autorów raportu znalazły się też budżety gmin, w tym wydatki inwestycyjne oraz jakość dróg, sieci wodociągów i kanalizacji.

W określaniu jakości życia liczyły się też poziom edukacji, liczba żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Wszystkie wskaźniki po przeliczeniu dały wskaźnik jakości życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu - im wyższa, tym wyższe miejsce.

W kategoriach miast na prawach powiatu zwyciężyła Warszawa, drugi był Kraków, trzecia Zielona Góra. Na czwartym miejscu znalazł się Wrocław, na piątym Sopot. W kategorii gminy dobre do życia w województwach nie było mocnych na Zieloną Górę - zajęła pierwsze miejsce w Lubuskiem.

Autorzy raportu docenili, że Zielona Góra urosła. „Wysoką pozycję zawdzięcza ona temu, że od 2015 r. funkcjonuje wraz z połączoną obwarzankową gminą wiejską, co niewątpliwie polepsza wskaźniki mieszkaniowe i środowiskowe” - zauważyli eksperci.

- Znowu jesteśmy na pudle, zajęliśmy trzecie miejsc w rankingu „Gmina dobra do życia”. Wyprzedziła nas Warszawa i Kraków, nam za to udało się wyprzedzić Wrocław, Sopot czy Poznań - komentuje prezydent Janusz Kubicki. - Bo nasze cudne miasto jest bezkonkurencyjne. Jest się z czego cieszyć. Kocham Zieloną Górę.

Ranking „Gmina Dobra do Życia” objęli patronatem: Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Miast Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Unia Metropolii Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Województw RP oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerem gali była Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

(rk)

SONDA

Jan Bekus
- Jestem zielonogórzaninem od ponad 40 lat i bardzo podoba mi się moje miasto. Jest czyste, zadbane, zielone, wygodne do życia. Nie mamy się czego wstydzić. Wiadomo, zawsze można coś poprawić, ale jest naprawdę dobrze.

Natalia z synem Maksymem- Mieszkamy w Zielonej Górze dopiero kilka miesięcy i mogę powiedzieć, że już czuję się tutaj jak przysłowiowa ryba w wodzie. Spotkałam bardzo przyjaznych i sympatycznych ludzi. Nie ma tu też mowy o nudzie.

Ela Gilewicz
- Naprawdę mamy tylko trzecie miejsce? (śmiech). Jesteśmy najlepsi! Dla mnie Zielona Góra to idealne miasto do życia. Jest duża, piękna, z roku na rok widać poprawę, wystarczy pójść na spacer, by zauważyć zmiany na lepsze.

Jolanta Łabarewicz i Ryszarda Kułaj
- Ten ranking mówi prawdę. Zielona Góra to zadbane, nowoczesne miasto, jest optymalne do życia, takie nie za małe i nie za duże. Mamy tu mnóstwo zieleni i wiele świetnych miejsc do spacerowania.