Radni uchwalili budżet na następny rok

22 Grudzień 2021
- Możemy długo dyskutować, ale nie znajdziemy lepszych rozwiązań. Ten budżet jest optymalny - zaznaczył na początku sesji prezydent Janusz Kubicki. Mimo to, radni Koalicji Obywatelskiej złożyli 40 wniosków z poprawkami, a burzliwa dyskusja trwała kilka godzin.

Podczas wtorkowej sesji budżetowej na sali sesyjnej wrzało jak w ulu. Pomimo świątecznych akcentów i ozdób na stołach, atmosfery zbliżającego się Bożego Narodzenia zdecydowanie nie dało się poczuć.

Prezydent Janusz Kubicki tradycyjnie przedstawił prezentację z najważniejszymi informacjami dotyczącymi budżetu na 2022 r. Planowane wydatki miasta to 1 mld 175 mln zł, a dochody mają kształtować się na poziomie 1 mld 60 mln zł. Jako najważniejszą inwestycję przedstawił obwodnicę południową. - W przyszłym roku prace będą prawie zakończone. Ta obwodnica pozwoli nam odciążyć Trasę Północną, która się korkuje. Pamiętam pierwsze rozmowy na ten temat. To było lata świetlne temu. Musimy myśleć o inwestycjach drogowych i komunikacyjnych o krok do przodu - mówił J. Kubicki.

W swojej prezentacji zawarł również kontynuację programu zakupu autobusów elektrycznych, budowę obwodnicy zachodniej, budowę parkingu wielopoziomowego wraz z terenem rekreacyjnym przy Palmiarni, zmodernizowanie kąpieliska w Ochli, budowę szkoły muzycznej, rozwój obiektów sportowych czy remont schroniska dla bezdomnych zwierząt. - Muszę zaznaczyć, że nie ma takiego budżetu, który zadowoliłby wszystkich. Prace nad budżetem to dziesiątki spotkań, rozmów i dyskusji. To przede wszystkim kompromis. Musimy zmieścić w budżecie to, co jest najważniejsze z punktu widzenia rozwoju miasta. Mógłbym godzinami mówić o inwestycjach, wydarzeniach kulturalnych. Możemy długo dyskutować, ale nie znajdziemy lepszych rozwiązań. Ten budżet jest optymalny. Jako miasto przeszliśmy przez wiele różnych mielizn, ale wszyscy możemy być dumni z tego, jak Zielona Góra się rozwija - podsumował prezydent.

Wiele pytań mieli radni KO. Większość z nich nie dotyczyła jednak konkretnych zapisów w budżecie. - Szanujmy siebie nawzajem, połowa waszych pytań to dyskusja na temat moich uczuć, na to przyjdzie czas w fazie dyskusji - mówił J. Kubicki. I prosił, żeby z sesji budżetowej nie robić kabaretu. Na zarzuty Janusza Rewersa o braku inwestycji w kulturę, prezydent odpowiedział: - Budowa szkoły muzycznej to nie kultura? Nie chodzili państwo na koncerty i wydarzenia w Zatoniu albo na placu przed filharmonią?

Radni KO złożyli też 40 wniosków o poprawki do budżetu. Dotyczyły m.in. sfinansowania budowy dróg na Jędrzychowie, zwiększenia środków na stypendia sportowe, budowę chodników, montaż oświetlenia itp. - Przedstawione propozycje to głosy mieszkańców. To nie są prywatne zachcianki radnych - argumentowali radni KO. Większość z tych pomysłów miałaby być sfinansowana ze środków przeznaczonych na budowę obwodnicy południowej. Radni Zielonej Razem oraz Prawa i Sprawiedliwości nie zgadzali się na taki rodzaj finansowania ze względu na zagrożenie prac przy budowie  obwodnicy, na którą są już podpisane odpowiednie umowy. - Poparłbym wiele tych wniosków, ale źródło finansowania jest niepokojące. Jeśli inwestycja nie jest zakończona, nie należy zdejmować z niej środków. Państwo nie współpracują, tylko wkładają kij w mrowisko - mówił Marek Budniak (PiS) do kolegów z KO. Podobnego zdania był Andrzej Brachmański (Zielona Razem), który zaznaczył, że komisja budżetu już wcześniej zaopiniowała te wnioski negatywnie.

Ostatecznie za budżetem na 2022 r. było 19 radnych, a jeden wstrzymał się od głosu.

W momencie zamknięcia tego numeru „Łącznika”, sesja rady miasta jeszcze trwała.

(ap)

 
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki