Radioterapia odmieniona całkowicie

7 Październik 2013
Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze zakończył przebudowę III piętra budynku „U” i tym samym wzbogacił się o nowy pododdział radioterapii. Inwestycja pochłonęła ponad 2,8 mln zł.
Bez zbędnych słów przecięto wstęgę otwierającą nowy rozdział w historii szpitala. Aktu tego dokonali: posłanka Bożenna Bukiewicz, prezydent Janusz Kubicki, dyrektor szpitala Waldemar Taborski oraz ordynator Róża Poźniak, która jednocześnie otrzymała klucze do pododdziału. Po czym rozpoczęło się zwiedzanie.
 
Pododdział Radioterapii jest integralną częścią Zakładu Radioterapii, co w dużym stopniu ułatwi pacjentom przemieszczanie się po terapie i zniweluje konieczność korzystania z karetek do przewozu. Na około 630 m. kw. znajduje się: 11 sal (4, 3, 1 – osobowych) dla 34. chorych; węzeł sanitarny, pokój dziennego pobytu z mikrofalówką i lodówką; gabinet zabiegowy oraz dyżurki lekarskie i pielęgniarskie. Aranżacja sal i ich umeblowanie zostało zrealizowane zgodnie z najnowszymi trendami i zasadami terapii kolorami. Pomieszczenia są wyposażone w sprzęt informatyczny, narzędzia medyczne oraz aparaturę (kardiomonitor, inhalatory, ssaki elektryczne, materace przeciwodleżynowe, defibrylator, negatoskop cyfrowy). W gabinecie zabiegowym wykonywane będą: pobierania materiału do badań diagnostycznych, iniekcje dożylne, podskórne, domięśniowe, opatrunki, cewnikowanie, rozdział leków, przygotowanie wlewów dożylnych.
 
- Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 2,8 mln zł (w tym dofinansowanie z budżetu województwa – 1,1 mln zł). Mamy nadzieję, że nowo otwarty pododdział spełni oczekiwania pacjentów i stanie się kolejną wizytówką naszego szpitala – mówił z zadowoleniem wicemarszałek Romuald Kreń, uczestniczący w ceremonii otwarcia.
 
Pododdział współpracuje ściśle z Oddziałem Onkologii Klinicznej i Chirurgii Onkologicznej jak również z psychologiem klinicznym, logopedą i pracownikiem socjalnym. Trafią tu pacjenci z chorobami nowotworowymi m. in.: sutka, jelit, krtani, prostaty, którzy zostali zakwalifikowani do leczenia teleterapią lub brachyterapią; skierowani na leczenie skojarzone radio-chemioterapia w nowotworach regionu głowy i szyi, przewodu pokarmowego, klatki piersiowej.
Ewa Duma