Zawsze był ze mną zespół

19 luty 2021
- Mógłbym stworzyć jednostkę tylko z członków najbliższej rodziny. Każdy jest jakoś powiązany ze strażą pożarną – śmieje się Krzysztof Sroczyński. Po 30 latach pożegnał się z funkcją prezesa OSP Racula, ale nie zamierza usuwać się w cień. Młodsi koledzy mogą nadal na niego liczyć.

- Ponad 50 lat działalności w Ochotniczej Straży Pożarnej, 30 lat na stanowisku prezesa. To fenomenalny wynik!

Krzysztof Sroczyński: - Wszystko zaczęło się, kiedy byłem w ósmej klasie. W Starym Kisielinie organizowali Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Dołączyliśmy do niej z grupą kolegów. Pamiętam, że zawsze spotykaliśmy się na ćwiczeniach w niedzielne poranki. Kiedy skończyłem 18 lat, mogłem wyjeżdżać do pożarów. W 1978 r. ożeniłem się w Raculi, ale niespieszno mi było się przepisywać do tamtejszej jednostki. Wreszcie cztery lata później przeniosłem się do OSP Racula i od razu wybrali mnie do zarządu. W 1991 r. zostałem prezesem.

- Jak się pan czuł w tej roli? To odpowiedzialne stanowisko.

- Prezes jednostki to trochę jak szef w firmie (śmiech). Jak coś się dzieje, wszyscy zwracają się do szefa. Zawsze miałem zespół, który mi pomagał, nie czułem samotności i odpowiedzialności, że muszę sobie poradzić sam. Mieliśmy drużynę, z którą wzajemnie napędzaliśmy się do pracy.

- Co przez te lata zmieniło się w działalności ochotniczych straży?

- Mentalnie nic się nie zmieniło, ale jeśli chodzi o sprzęt i profesjonalizm, to nie ma porównania. Aż się nie chce wierzyć, że to taki przeskok! Kiedy zaczynałem przygodę ze strażą,wiedzę przekazywali nam głównie starsi koledzy z jednostki. Teraz jest kilkutygodniowy kurs prowadzony przez fachowców z PSP, zakończony egzaminem. Sprzęt się zmienił. W latach 80. mieliśmy zwykłego żuka i motopompę. Później pojawiały się kolejne wozy gaśnicze. Kiedy weszliśmy do Unii Europejskiej nawiązaliśmy kontakt z Niemcami z Waltersdorfu. Pojechaliśmy do nich i jak zobaczyliśmy ich sprzęt, nie mogliśmy się nadziwić, jak OSP może być tak wyposażone! Teraz, jak oni przyjeżdżają do nas, to nam zazdroszczą. Tak się rozwinęliśmy przez te lata.

- Zdarzeń, do których wzywa się straż, też jest coraz więcej.

- Zdecydowanie tak. Kiedyś jeździliśmy głównie do pożarów, do wypadków drogowych prawie w ogóle. Teraz to one wiodą prym. Wyjeżdżamy do usuwania i cięcia powalonych drzew, wypompowywania wody. Pożarów jest już mniej. Inny charakter zdarzeń, to też zupełnie inny sprzęt, który musimy wykorzystywać.

- Na tegorocznym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym zmieniły się władze jednostki, a pan ustąpił z funkcji prezesa. Nie będzie panu tego brakowało?

- Minęła moja kadencja i rozmawialiśmy na zebraniu zarządu, że trzeba wymienić kadrę. Człowiek się wypala, chciałbym jeszcze działać, ale jednak wiek robi swoje. Z nikim się nie pokłóciłem, koledzy nadal mogą liczyć na moje wsparcie. Myślę, że gest przekazania sztandaru jednostki nowemu prezesowi, kiedy stoimy z nim razem, jest symbolem szacunku.

Ponadto mamy nowe czasy, nowe wyzwania. Koledzy są młodsi, bardziej operatywni, bieglejsi w korzystaniu z internetu, komputerów. Jest mnóstwo projektów i możliwości pozyskiwania funduszy, ale to wszystko odbywa się elektronicznie. Oni się na tym lepiej znają.

- Słuchając pana, mam przeczucie, że strażacka emerytura będzie aktywna.

- Czuję się dobrze i z działalności w OSP się nie wycofuję. Nadal będę przychodził na zbiórki, brał udział w uroczystościach ze sztandarem. Chcę też zająć się naszymi emerytami. Jest nas 15. Mam plan, żeby nas trochę uaktywnić, założyć kółko seniorskie, zorganizować dla nas wyjazd. Będzie wesoło i kreatywnie. Współpracujemy też z paniami ze stowarzyszenia Raculanki. My organizujemy spotkanie, panie coś ugotują, upieką i imprezę mamy gotową!

- Dziękuję.

Agata Przybylska

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki