Rondo do Raculi prawie gotowe

22 Listopad 2019
Kończy się budowa ronda na wysokości Raculi. Pojedziemy tędy jeszcze przed świętami. To będzie jedno z największych rond w mieście. W dodatku turbinowe.

Prace na tym długo oczekiwanym rondzie dobiegają końca. Pierwszy wykonawca - firma Export-Pribex – zbankrutowała. Do dokończenia inwestycji trzeba było szukać nowego wykonawcy. Został nim Budimex, który w maju wkroczył na plac budowy. Prace powinny zakończyć się przed świętami. Skrzyżowanie będzie monitorowane i oświetlone. To będzie jedno z największych rond w mieście - rondo im. Andrzeja Huszczy ma ok. 80 metrów średnicy zewnętrznej.

Od lat mówiło się o przebudowie skrzyżowania, bo kierowcy jadący z Raculi do centrum miasta mieli olbrzymie kłopoty z włączeniem się do ruchu. Często dochodziło tutaj do wypadków i kolizji.

- Teraz będzie bezpieczniej – uważa Krzysztof Staniszewski, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami w magistracie. – To tzw. rondo turbinowe. Kierowcy będą musieli precyzyjnie stosować się do znaków.

To podobne rozwiązanie, jakie zastosowano na Trasie Północnej, gdzie są już trzy ronda turbinowe np. na skrzyżowaniu Trasy Północnej z ul. Sulechowską.

- Generalnie zasada ronda turbinowego jest taka, że decyzję o wyborze pasa ruchu podejmujemy przed skrzyżowaniem, a już na samym rondzie nie zmieniamy pasów ruchu. Kierujący prowadzeni są wybranym pasem w sposób bezkolizyjny do odpowiedniego zjazdu – wyjaśnia K. Staniszewski. - Do celu prowadzą nas strzałki umieszczone na jezdni. Znaki pionowe i poziome przed rondem pokazują też kierowcom jak prawidłowo zawrócić.

Rondo zbudowano z myślą o przyszłości. Jadąc od strony ul. Wrocławskiej, przed skrętem na Raculę, kierowcy natrafią na jeszcze jeden zjazd. Na razie prowadzi on do kilku zabudowań i wysypiska śmieci, jednak w przyszłości to tutaj będą dojeżdżać samochody przemieszczające się planowaną obwodnicą południową. Za kilka lat nie trzeba będzie na rondzie prowadzić dodatkowych prac.

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki