Powstanie rondo przy Raculi

16 Marzec 2017
Andrzej Huszcza patronem ronda w Raculi? Chodzi o nieistniejące jeszcze rondo, które powstanie w tym roku. Właśnie trwa przetarg na jego realizację.

To chyba najważniejsze skrzyżowanie przy wyjeździe z miasta na ekspresówkę S3, w kierunku Nowej Soli. Samochody mknące ul. Wrocławską, po minięciu cmentarza wjeżdżają na górkę i dojeżdżają do zjazdu na Raculę i Drzonków. To bardzo ruchliwe miejsce. I bardzo niebezpieczne, bo niełatwo jest się tutaj włączyć do ruchu szczególnie tym, którzy próbują z Raculi pojechać w lewo, w stronę centrum miasta. Dlatego od lat mówi się o wybudowaniu w tym miejscu ronda. To była jedna z obietnic połączeniowych prezydenta Janusz Kubickiego.

Powstanie w tym miejscu jedno z największych rond w mieście. Jego koszt wyceniono na ok. 12 mln zł. Budowa jest współfinansowana przez lubuskiego marszałka.

- W poniedziałek otwieramy oferty zgłoszone w przetargu. Wtedy zobaczymy, ile firm się zgłosiło do wykonania tego zadania – mówi Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji i Zarządzania Drogami.

Będzie to tzw. rondo turbinowe, z dwoma lub trzema pasami. Ułatwi bezpieczny i płynny przejazd we wszystkich kierunkach. Kierowcy jadący rano z Raculi do śródmieścia nie będą stali w długich kolejkach.

- Rondo zbudujemy w ten sposób, by w przyszłości bez problemu podłączyć do niego obwodnicę południową – zapowiadał wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk podczas konsultacji trasy obwodnicy. I takie rozwiązanie znalazło się w projekcie. Na prezentowanym obok rysunku jest ulica odbiegająca w lewo od skrzyżowania i kończąca się pasem zieleni. Gdy powstanie obwodnica południowa, tutaj będzie się łączyć z dojazdem na S3 oraz istniejącą już obwodnicą Nowego Kisielina. W przyszłości zostanie ona wydłużona w kierunku mostu na Odrze w Milsku, który chce wybudować marszałek województwa. Rondo traktowane jest jako część tej inwestycji drogowej.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki