Dwa miesiące od otwarcia świetlicy

10 Grudzień 2014
LISTY. Minęły niespełna dwa miesiąca od otwarcia świetlicy wiejskiej w Raculi, a mieszkańcy i goście nie mogą narzekać na nudę czy brak rozrywek. (...) Nasze stowarzyszenia, placówki gminne i oświatowe oraz inne organizacje, dokładają wszelkich starań, by każdy znalazł coś dla siebie. (...)

Od poniedziałku do piątku, przez trzy godziny, prężnie działa świetlica środowiskowa, z dostępem do internetu, gdzie opiekunowie pomagają w odrabianiu lekcji i organizują warsztaty i spotkania. Były już zajęcia muzyczno-ruchowe w języku angielskim. Odbył się wieczór Halloween (happy horror party), z konkursem na najlepszy strój i najstraszniejszą dynię oraz z zabawą taneczną dla dzieci.

Nieco starsi również nie mogli narzekać - Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Wsi Racula z pieczołowitością przygotowało moc atrakcji, a wśród nich trzykrotne, wspólne oglądanie meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej oraz I Raculski Wieczór Kabaretowy, na którym śmiechu co nie miara dostarczył kabaret Słuchajcie. „Na deser” zabawa andrzejkowa, na którą bilety rozeszły się w ciągu półtora tygodnia! Ponad 130 osób bawiło się do białego rana. Z niecierpliwością odliczamy czas do zabawy karnawałowej.

Dla tych bardziej wymagających był wieczór kulturalny - promocja książki Zama Believingooda pt. „Życie Jadzi według mnie”, montaż muzyczno-słowny z okazji odzyskania niepodległości, czy też zebranie wiejskie, na którym poruszane były najważniejsze sprawy związane z naszą „małą ojczyzną”.

Dla aktywnych i lubiących śpiewać, „Raculanki” zorganizowały zajęcia aerobiku (w każdy wtorek) oraz spotkania organizacyjne, w celu utworzenia raculskiego zespołu wokalno-muzycznego. Przez cały październik kobiety organizowały kulinarne czwartki. Dla artystów, gminna biblioteka przeprowadziła projekt Lotto pt „Spełniamy marzenia” – warsztaty plastyczne Liwii Liteckiej.

Wreszcie dla najmłodszych, gminne przedszkole zorganizowało dwa jesienne spotkania muzyczno-poetyckie, połączone z warsztatami kulinarnymi, promującymi zdrowy tryb życia, w tym jedzenie warzyw i owoców. Niezwykłe urodziny pluszowego misia, na których nie zabrakło zabaw, konkursów oraz inscenizacji bajki „Złotowłosa i trzy misie”. A także bal andrzejkowy w niecodziennej konwencji „Multi-Kulti”.

Był też „Pierwszy Bal Piłkarza” zorganizowany przez SKP Kisielin i Drzonkowiankę Racula, zebrania stowarzyszeń czy też rezerwacje prywatne.
Sala tętni życiem i sprzyja integracji lokalnej społeczności. Śmiało można stwierdzić, że takie rzeczy to tylko w Raculi.

Anita Ryba-Hynek

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki