Byli radni zakładają stowarzyszenie

2 Czerwiec 2015
Przegrali wybory. Teraz starają się działać inaczej. Zakładają stowarzyszenie „My, Zielonogórzanie”.

O kogo chodzi? O byłych miejskich radnych: Aleksandrę Mrozek, Radosława Brodzika, Edwarda Markiewicza; Antoninę Ambrożewicz-Sawczuk, była radną gminy, oraz Elżbietę Polak z PSL (nie mylić z panią marszałek województwa). Co ich łączy? W ostatnich wyborach nie zdobyli mandatu radnych. Teraz zakładają stowarzyszenie „My, Zielonogórzanie”. Będą dalej działać.

- Chcemy być aktywni. Pozostawiliśmy wiele tematów, które trzeba kontynuować. Stawiamy sobie ambitne zadanie, to m.in. respektowanie zasady: nic o nas, bez nas - zielonogórzan – mówiła A. Mrozek, szefowa stowarzyszenia podczas wtorkowej konferencji prasowej. – Chcemy inicjować zadania, we współpracy z innymi organizacjami, które będą służyć miastu.

- Trzeba pilnować jak przebiega integracja miasta z gminą i czy obietnice są dotrzymywane – dorzuciła A. Ambrożewicz- Sawczuk (przegrała również wybory na sołtysa Raculi).

Stowarzyszenie chce dbać o zrównoważony rozwój Starego i Nowego Miasta, zapobiegać działaniom na szkodę mieszkańców, pilnować przestrzegania prawa miejscowego, reagować na skargi. Podkreśla, że bardzo chce stawiać na konsultacje z mieszkańcami. – Jest to szczególnie ważne gdy trwają prace przy plan przestrzennego zagospodarowania. Dotyczą one np. jakiejś dzielnicy a ludzie o tym nie wiedzą – tłumaczył R.  Brodzik. – Chcemy w tej sprawie pomagać zielonogórzanom. Będziemy współpracować z wszystkimi organizacjami i ruchami obywatelskimi. Każdy może się do nas przyłączyć. Nasz inicjatywa jest apolityczna. Nawet nie wiem kto ma jakie poglądy polityczne, bo o to nie pytamy.

Jednak podczas konferencji wypowiadali się głównie byli radni. Towarzący im społecznicy milczeli.

Czy gdyby wybory wygrali, to zakładaliby stowarzyszenie?

- To nie jest odreagowanie. Nie trzeba mieć mandatu, żeby działać na rzecz miasta. A my chcemy to robić. Nie pogniewaliśmy się na mieszkańców – odpowiadała A. Mrozek.

- To oczywiste, że gdybym dalej był radnym, to działałbym inaczej. Ja miałem trzeci wynik w swoim okręgu. Ludzie wciąż pytają mnie o różne sprawy. Co mam im teraz powiedzieć, już mnie to nie dotyczy? – tłumaczył E. Markiewicz.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki