Ptasi Azyl czeka na skrzydlatych przyjaciół

26 Maj 2023
Chore i zranione ptaki dojdą do siebie w szpitaliku w rozbudowanym Ptasim Azylu, który w miniony wtorek otwarto w ogrodzie botanicznym. Zamieszkały w eleganckich i bezpiecznych kontenerach.

Po ośrodku oprowadziła nas Marlena Żak-Baraniak, pracownica Ptasiego Azylu i Instytutu Nauk Biologicznych UZ. W nowym obiekcie są pierwsi pacjenci, m.in. sroka i czapla, która akurat była opatrywana. Część skrzydlatych przebywa w ocieplanych pomieszczeniach. – Przyjęliśmy sierpówkę ze zranionym skrzydłem (ptak z rodziny gołębiowatych) – wprowadziła nas do tematu M. Żak- Baraniak. – Podleczyliśmy ją, a za dwa tygodnie wypuścimy. Czapla nie mogła ustać na nogach. W gabinecie zabiegowym dostała leki. Po kuracji wróci w naturalne miejsce.

Razem dla zwierząt

W trzech połączonych kontenerach znajdują się: część administracyjno-socjalna Ptasiego Azylu, szpitalik dla zwierząt i woliera zewnętrzna dla ptaków. Inwestycję wykonał Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Ptasi Azyl przeniesiono za Ogród Botaniczny. To wspólna inicjatywa miasta, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Lasów Państwowych i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przekazał na ptasi ośrodek 180 tys. zł. Kolejne 180 tys. dorzuciło miasto. Lasy Państwowe za ok. 70 tys. zł sfinansowały zakup jednego z kontenerów. Wsparcie merytoryczne zapewniła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Zielonogórska firma Stelmet S.A ufunduje nowe ogrodzenie obiektu.

- Dziękuję rektorowi Strzyżewskiemu i prof. Jerzakowi, bez tych fascynatów nic by nie powstało – komplementował prezydent Janusz Kubicki. –  Studenci połączą praktykę z teorią, a my pomożemy ptakom. Kolejny krok to modernizacja schroniska dla zwierząt. Ekologia i ochrona przyrody nie są dla nas pustym hasłem.

Bezpieczne woliery

W Lubuskiem brakuje ośrodków, zajmujących się leczeniem ptactwa, w Zielonej Górze-Starym Kisielinie jeszcze Gabriela i Mariusz Rosikowie im pomagają. Do ośrodka w Ogrodzie Botanicznym przyjmowane są chore ptaki z całego województwa, a nawet zaobrączkowane bociany białe i bieliki z Niemiec.

- Ptasi Azyl to ważne miejsce, bo wspieramy tu ptaki, a naukowcy mają okazję do badań przyrodniczych - podkreślał prof. Leszek Jerzak, dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych UZ.

Nie tylko czyste powietrze

- Po raz pierwszy zbudowaliśmy obiekt z kontenerów. Pojawiła się krytyka, że to zły pomysł, zwłaszcza w sąsiedztwie lasu – dodawał Paweł Wysocki z ZGM. – Tymczasem zespół estetycznych kontenerów pozwolił na swobodny wybór zestawu pomieszczeń, w tym sanitariatów. Obiekt ocieplono, jest pięć razy tańszy niż murowany.

Piotr Barczak, członek rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: - Ważne jest dla nas nie tylko czyste powietrze, ale i edukacja ekologiczna. Ptasi Azyl pozwoli na spotkania z przyrodą całych rodzin, przedszkolaków, uczniów i seniorów.

Z powstanie obiektu zadowolony jest też Rafał Ozimiński, z Nadleśnictwa Zielona Góra. – Doskonałą opiekę znajdą tu chore ptaki z całego terenu nadleśnictwa – mówił nadleśniczy.

(rk)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki