Zwykle udaje się pogodzić Kargula z Pawlakiem

27 Maj 2022
- Czasem to klasyczny spór o kurę, która przechodzi na posesję sąsiada. Do sołtysa dzwoni się, gdy trawa wychodzi na czyjąś działkę albo winorośl pnie się komuś po dachówce. Ludzie bywają zawzięci - mówi Mieczysław Momot, sołtys Przylepu.

- Która to pana kadencja?

Mieczysław Momot: - Druga. Zadebiutowałem po połączeniu gminy z miastem Zielona Góra. Udzielałem się społecznie i na kandydowanie namówili mnie mieszkańcy. Mój poprzednik zrezygnował z powodów rodzinnych. Pochodzę z Gądkowa, potem mieszkałem w Zielonej Górze. W 2006 r. przeprowadziłem się do Przylepu.

- Sołtysowanie to łatwy kawałek chleba?

- Trudny, bo Przylep jest jak małe miasteczko, ma ponad 3 tysiące mieszkańców i problemów  nie brakuje. Na zebrania sołeckie przychodzi 30-40 osób i podejmują decyzje w imieniu wszystkich i potem okazuje się, że wszyscy są niezadowoleni.

- Co udało się zrobić?

- Na remonty i budowę dróg wydaliśmy ponad 14 mln zł. I tak wykonaliśmy m.in. ulicę Robotniczą, Turystyczną, Szewską, Hetmańską, Piłsudskiego, Czereśniową, Orzechową, Leszczynową, Akacjową, Osiedlową, Kosową, Kokosową i Kolistą. Wszystkie były gruntowe, a teraz mają nawierzchnię z ekokostki. Do końca września gotowe będą projekty na budowę kolejnych czterech dróg na nowych osiedlach. Wydaliśmy prawie wszystkie pieniądze, które nasze sołectwo dostało na lata 2018-2023 w funduszach integracyjnym i chodnikowym. Z budżetu obywatelskiego położyliśmy chodnik w stronę dworca PKP i wyremontowaliśmy park, z którego jesteśmy dumni, ale trudno go utrzymać…

- Domyślam się, że pewnie chodzi o wandali?

- Młodzież rozrabia. Nie nadążamy z naprawami ławek i stołów. Po sobotnich imprezach park jest potwornie zaśmiecony. Denerwuje mnie to, że część mieszkańców nie ma pretensji do „bałaganiarzy”, a o brak monitoringu. Czasem odechciewa mi się tej całej pracy społecznej. Na szczęście mieszkańcy też potrafią być wdzięczni. Ostatnio dziękowali, że upominam się o jak najlepszy przebieg obwodnicy zachodniej. Niektórzy mieszkańcy kwestionują inwestycję, a jest potrzebna, bo nasze sołectwo już teraz jest zakorkowane.

- Jakie są plany?

- Park wypięknieje - powstanie u nas tor dla rolkarzy i wrotkarzy. Inni wygrali tę inwestycję w budżecie obywatelskim, ale nie mieli na nią miejsca. Z tegorocznego budżetu obywatelskiego planujemy rewitalizację placu zabaw przy ul. Skokowej, gdzie powstanie m.in. pumptrack. Zrobimy progi zwalniające i bezpieczniejsze przejście dla pieszych przez ulicę Solidarności. Przydałaby się ścieżka rowerowa w stronę Płotów, bo teraz rowerzyści nie poruszają się bezpiecznie. Do realizacji mamy starsze ulice: Husarską i Rycerską, drugi etap ul. Turystycznej.

- Cechy dobrego sołtysa?

- Powinien mieć miękki grzbiet i twardy tyłek (śmiech). Musi być elastyczny, wyrozumiały i cierpliwy.

- Słyszałem, że zajmuje się pan mediacjami sąsiedzkimi?

- Czasem to klasyczny spór o kurę, która przechodzi na posesję sąsiada. Do sołtysa dzwoni się, gdy trawa sąsiada wychodzi na czyjąś działkę albo winorośl pnie się po dachówce. I zwykle dochodzimy do porozumienia i godzimy Kargula z Pawlakiem, jak w filmie „Sami swoi”. Oczywiście ludzie czasem są zawzięci…

- Mieszkańcy dzwonią po nocach?

- Czasem mam pobudkę o 6.25 np. w Wielką Niedzielę. Nawet jak nie odbiorę, to oddzwaniam. Ostatnio mieszkanka domagała się interwencji po północy, bo młodzież hałasowała w parku. Nie jestem szeryfem, ale czasem zwracam uwagę kierowcom przekraczającym prędkość lub łamiącym inne przepisy drogowe.

- Co pan robi w wolnym czasie?

- Jestem domatorem. Posiedzę przed telewizorem, pojeżdżę na rowerze. Zajmuję się przydomowym ogródkiem, wyhoduję pomidorka czy ogórka.

- Dziękuję.

Rafał Krzymiński

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki