Zjednoczenia do gruntownego remontu

27 Kwiecień 2015
- Warto ściśle współpracować! To daje dobre efekty – zgodnie twierdzą wiceminister Waldemar Sługocki i prezydent Janusz Kubicki. W poniedziałek wspólnie ogłosili, że jeszcze w tym roku gruntownie zostanie wyremontowana al. Zjednoczenia.

- Jak sami państwo widzą, ulica nie jest w najlepszym stanie – pokazywał prezydent Kubicki, stojąc na skraju ruchliwej drogi. Musiał się od niej odsunąć, bo z powodu hałasu dziennikarze słabo go słyszeli. – To jest jedna z ostatnich wylotowych ulic z miasta, która wymaga remontu. Kosztować to będzie około 9 mln zł, z czego połowę pokryje wspierające nas Ministerstwo Rozwoju i Infrastruktury.

Prezydent zwołał konferencję prasową w miejscu, gdzie kiedyś przebiegała granica miasta. Kilkaset metrów dalej zaczyna się Przylep. Nie ma tu chodników i ścieżek rowerowych. Ludzie wydeptali pobocze i chodzą ścieżką wzdłuż ulicy. – Podczas różnych spotkań mieszkańcy Przylepu skarżyli się na to miejsce. Teraz przy okazji remontu zbudujemy chodnik i ścieżkę rowerową – tłumaczył J. Kubicki.

- Skończyła się już kampania wyborcza i nikt nie oskarży mnie, że biorę w niej udział. Niektórzy kandydaci zarzucali, że miasto nieskutecznie walczy o środki centralne. Tu mamy przykład, że tak nie jest – mówił Waldemar Sługocki, poseł PO i wiceminister infrastruktury i rozwoju. Przypomnijmy, że wiceminister mocno wspierał starania miasta o przestawienie komunikacji miejskiej na niskoemisyjne autobusy elektryczne. Dwa miesiące temu ogłoszono, że miasto otrzyma na ten cel 160 mln zł.

- Cieszy mnie pewna komplementarność inwestycji. Remont al. Zjednoczenia znakomicie dopełnia istniejący układ drogowy. Niedawno ze środków centralnych zakończono remont Trasy Północnej – wyliczał W. Sługocki. – Ta inwestycja znakomicie wpisuje się w proces integracji i jest przykładem, że powiększone miasto to już wspólny organizm.

Remont al. Zjednoczenia obejmie fragment ulicy o długości 2,1 km, od ronda przy Przylepie do wiaduktu na skrzyżowaniu z ul. Energetyków. Zostanie wyremontowana i wymieniona nawierzchnia jezdni, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, zatok autobusowych. Na całej długości zostanie wymienione oświetlenie ulicy, a przejścia dla pieszych będą dodatkowo doświetlone. Pojawią się też dodatkowe pasy włączenia się do ruchu. Projekt zakłada uporządkowanie terenów zielonych i nowe nasadzenia.

Kiedy rozpoczną się roboty drogowe?

- Chcielibyśmy, żeby prace rozpoczęły się w wakacje. Wtedy sporo zielonogórzan wyjeżdża z miasta i ruch na ulicach jest zdecydowanie mniejszy – odpowiada prezydent Kubicki. – Prace powinny zakończyć się do końca roku.

Remont al. Zjednoczenia, to kolejna ulica, która jest remontowana dzięki funduszom z zewnątrz – z programów ministerialnych, schetynówek lub Regionalnego Programu Operacyjnego. Ze środków centralnych finansowana była niedawno przebudowa Trasy Północnej i ul. Batorego (od ronda przy Auchan do dawnych rogatek miasta). Podobnie było z Szosą Kisielińską i ul. Podgórną. Obecnie trwają prace przy budowie ronda pod Zatoniem (pieniądze z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego,) a planowane w tym roku rondo na skrzyżowaniu ul. Wrocławskiej i Pileckiego powstanie w ramach tzw. schetynówek.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki