Zjednoczenia do gruntownego remontu

27 Kwiecień 2015
- Warto ściśle współpracować! To daje dobre efekty – zgodnie twierdzą wiceminister Waldemar Sługocki i prezydent Janusz Kubicki. W poniedziałek wspólnie ogłosili, że jeszcze w tym roku gruntownie zostanie wyremontowana al. Zjednoczenia.

- Jak sami państwo widzą, ulica nie jest w najlepszym stanie – pokazywał prezydent Kubicki, stojąc na skraju ruchliwej drogi. Musiał się od niej odsunąć, bo z powodu hałasu dziennikarze słabo go słyszeli. – To jest jedna z ostatnich wylotowych ulic z miasta, która wymaga remontu. Kosztować to będzie około 9 mln zł, z czego połowę pokryje wspierające nas Ministerstwo Rozwoju i Infrastruktury.

Prezydent zwołał konferencję prasową w miejscu, gdzie kiedyś przebiegała granica miasta. Kilkaset metrów dalej zaczyna się Przylep. Nie ma tu chodników i ścieżek rowerowych. Ludzie wydeptali pobocze i chodzą ścieżką wzdłuż ulicy. – Podczas różnych spotkań mieszkańcy Przylepu skarżyli się na to miejsce. Teraz przy okazji remontu zbudujemy chodnik i ścieżkę rowerową – tłumaczył J. Kubicki.

- Skończyła się już kampania wyborcza i nikt nie oskarży mnie, że biorę w niej udział. Niektórzy kandydaci zarzucali, że miasto nieskutecznie walczy o środki centralne. Tu mamy przykład, że tak nie jest – mówił Waldemar Sługocki, poseł PO i wiceminister infrastruktury i rozwoju. Przypomnijmy, że wiceminister mocno wspierał starania miasta o przestawienie komunikacji miejskiej na niskoemisyjne autobusy elektryczne. Dwa miesiące temu ogłoszono, że miasto otrzyma na ten cel 160 mln zł.

- Cieszy mnie pewna komplementarność inwestycji. Remont al. Zjednoczenia znakomicie dopełnia istniejący układ drogowy. Niedawno ze środków centralnych zakończono remont Trasy Północnej – wyliczał W. Sługocki. – Ta inwestycja znakomicie wpisuje się w proces integracji i jest przykładem, że powiększone miasto to już wspólny organizm.

Remont al. Zjednoczenia obejmie fragment ulicy o długości 2,1 km, od ronda przy Przylepie do wiaduktu na skrzyżowaniu z ul. Energetyków. Zostanie wyremontowana i wymieniona nawierzchnia jezdni, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, zatok autobusowych. Na całej długości zostanie wymienione oświetlenie ulicy, a przejścia dla pieszych będą dodatkowo doświetlone. Pojawią się też dodatkowe pasy włączenia się do ruchu. Projekt zakłada uporządkowanie terenów zielonych i nowe nasadzenia.

Kiedy rozpoczną się roboty drogowe?

- Chcielibyśmy, żeby prace rozpoczęły się w wakacje. Wtedy sporo zielonogórzan wyjeżdża z miasta i ruch na ulicach jest zdecydowanie mniejszy – odpowiada prezydent Kubicki. – Prace powinny zakończyć się do końca roku.

Remont al. Zjednoczenia, to kolejna ulica, która jest remontowana dzięki funduszom z zewnątrz – z programów ministerialnych, schetynówek lub Regionalnego Programu Operacyjnego. Ze środków centralnych finansowana była niedawno przebudowa Trasy Północnej i ul. Batorego (od ronda przy Auchan do dawnych rogatek miasta). Podobnie było z Szosą Kisielińską i ul. Podgórną. Obecnie trwają prace przy budowie ronda pod Zatoniem (pieniądze z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego,) a planowane w tym roku rondo na skrzyżowaniu ul. Wrocławskiej i Pileckiego powstanie w ramach tzw. schetynówek.

(tc)