Szkołę powitaliśmy odlotowo

4 Wrzesień 2020
I to dosłownie! Napis „Witaj szkoło!” ciągnął się za kołującym nad głowami gości samolotem. Była też bryczka i… podróż w czasie! Tak wyglądała miejska inauguracja roku szkolnego, która 1 września odbyła się w Zespole Edukacyjnym nr 6 w Przylepie.

W placówce jeszcze trwa remont - termomodernizacja jednej ze ścian. Wymieniono już wszystkie okna i oświetlenie wewnętrzne. Wykonawca inwestycji – firma PKM Zachód do końca września zrealizuje zadanie. A dyrektor szkoły liczy, że za rok, dwa uda się odnowić kolejne skrzydło szkoły. Na razie jednak Przemysław Grabiec kilku nocy nie przespał w obawie, że coś pójdzie nie tak. I w pracach budowlanych, i w inauguracji roku szkolnego 2020/2021. Jednak wszystko było na medal!

W oprawie muzyczno-artystycznej uroczystości 1 września nawiązano do 81. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Goście przenieśli się do 1939 r., gdzie 1 września uczennice przebrane w mundurki z radością oczekiwały na pierwszy dzwonek. Z przerażeniem uciekły jednak ze szkoły, bo nadleciały niemieckie samoloty… Tych na niebie nad Przylepem, słynącym z tradycji lotniczych, nie mogło zabraknąć. Na szczęście załoga maszyny z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej miała pokojowe zamiary. Za samolotem ciągnęła się szarfa z napisem: „Witaj szkoło!”. Uczniowie tańczyli też między innymi w rytm przeboju Chłopców z Placu Broni „Kocham wolność”. Na występ przywiozła ich bryczka.

Chętni goście uroczystości mogli zasiąść w kabinie szybowca. Krzysiek Fidali, który marzy o pilotowaniu bardzo dobrze się bawił pod okiem Zuzanny Machowicz z sekcji szybowcowej AZL. Tym razem maszyna stała na ziemi, ale Krzysiek nie powiedział jeszcze ostatniego słowa!

Najwięcej uwagi podczas inauguracji roku poświęcono szeroko pojętemu bezpieczeństwu szkół w okresie epidemii. Dyrektor placówki w Przylepie opowiedział, jak jego szkoła przygotowała się do funkcjonowania w nowej pandemicznej rzeczywistości. – Nasi uczniowie przez pierwszy tydzień będą chodzić na przerwach na korytarzu w maseczkach. Oddzielne wejścia mamy dla klas 1-3, klas starszych, obsługi szkoły i cateringu. W szkolnych warunkach to trudne, ale będziemy starali się utrzymać dystans społeczny – m.in. mówił P. Grabiec. Wszystkie lekcje wychowania fizycznego dla bezpieczeństwa zaplanowano na zewnątrz.

Podczas uroczystości wiceprezydent Dariusz Lesicki wraz z Wioletą Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych, wręczyli nagrody (czeki na 10 tys. zł) szkołom, które uzyskały najlepsze wyniki z egzaminów. Z testem ósmoklasisty najlepiej poradziła sobie Szkoła Podstawowa nr 2, kierowana przez Romana Łuczkiewicza. Najwyższy wynik z matur uzyskali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego, którego szefową jest Ewa Habich. Palma pierwszeństwa w egzaminach zawodowych po raz kolejny należała do „Budowlanki”, gdzie dyrektorem jest Małgorzata Ragiel.

- W ubiegłym roku szkolnym pomimo pandemii wydarzyło się wiele dobrych rzeczy – mówiła W. Haręźlak. – Tradycyjnie chcemy pogratulować uczniom tych szkół, którzy osiągnęli najwyższe wyniki z egzaminów, a szkołom wręczyć symboliczne czeki do wykorzystania.

W tym miejscu warto wspomnieć, że bardzo dobrze w teście ósmoklasistów, o czym była mowa na uroczystości, wypadli też uczniowie Zespołu Edukacyjnego Nr 7 w Starym Kisielinie, gdzie dyrektorem jest Ireneusz Nijaki.

A skoro mowa o prezentach… Dyrektor Grabiec dostał od miasta spory zapas uspokajających herbat z melisą. Ma mu to pomóc dzielnie przetrwać końcówkę remontu.

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki