3 czerwca spotkamy się w Przylepie

25 Maj 2017
Z okazji Dnia Dziecka szykuje się odlotowa impreza. Za tydzień na lotnisku w Przylepie Wielki Festyn Lotniczy z mrożącymi krew w żyłach pokazami akrobatycznymi na zielonogórskim niebie.

- To będzie kulminacja dziecięcego święta w Zielonej Górze - zapowiada Wioleta Haręźlak, wiceprezydent Zielonej Góry. Miasto wraz z Aeroklubem Ziemi Lubuskiej zaprasza zielonogórzan na festyn do Przylepu, który odbędzie się w sobotę, 3 czerwca. Impreza adresowana jest do dzieci i ich rodzin. Aeroklub, z racji swego 60-lecia, tego dnia będzie miał dodatkowy powód do świętowania. Ważny jubileusz postanowił obchodzić z rozmachem.

- Za tydzień na lotnisku będziemy się bawić w tradycyjnych miejscach, doskonale znanych zielonogórzanom. Zaczniemy o godzinie 12.00 na dużej scenie, występem Orkiestry Wojskowej z Żagania. A potem rozpoczną się relacjonowane na żywo podniebne pokazy jakich jeszcze nie było! W czterech blokach wystąpią aż cztery zespoły akrobatyczne: z Czech, Poznania, Katowic i zielonogórska Grupa Akrobacyjna Żelazny w charakterze wisienki na torcie. Zobaczymy też starsze samoloty, które powstały w latach 50. A na finał niespodzianka: o zachodzie słońca planujemy pokaz lotniczy połączony z pokazem pirotechnicznym – zapowiada Artur Haładyn, dyrektor aeroklubu.

Grupa Żelazny w trakcie pokazu zapowiada prezentację nowego układu.

- To będą takie nasze podniebne wygłupy, które mam nadzieję spodobają się publiczności. Ale my lepiej latamy niż opowiadamy, więc trzeba to po prostu zobaczyć – mówi Wojciech Krupa z Żelaznego.

Szereg atrakcji festynowych przygotowuje też ZGrana Rodzina z 20 partnerami programu. Wśród nich: stoiska, pokazy m.in. sprzętu wojskowego i wozów strażackich oraz warsztaty plastyczne, kulinarne i modelarskie. Na płycie lotniska powstanie rodzinne miasteczko pełne niespodzianek, czyli gratka dla dzieciaków o niewyczerpanym zasobie energii i sił. Będą je mogły zużytkować w licznych konkursach sprawnościowych, zajęciach tanecznych, zabawie na trampolinie, wykonają też szalone eksperymenty, pomalują sobie twarze i podszkolą język angielski podczas językowych zabaw.

- Najmłodszym poczytamy głośno bajki, natomiast ich rodzicom zaproponujemy kurs pierwszej pomocy przedmedycznej zakończony certyfikatem – zapowiada Małgorzata Szachowicz, ambasadorka programu ZGrana Rodzina.

Podczas festynu w Przylepie w ramach promowania zdrowego trybu życia zorganizowany zostanie m.in. maraton na rowerach stacjonarnych.

- Przez pięć godzin sto osób będzie pedałowało non stop – zdradzają organizatorzy festynu.

To nie koniec atrakcji. Przecież będzie jeszcze scena, na której wystąpią m.in. finaliści różnych festiwali, a o godz. 19.00 zespół Ich Troje z Michałem Wiśniewskim przypomni swoje największe przeboje.

- Takiego festynu nie było tu od 2007 r. Spodziewamy się kilku tysięcy ludzi – mówi Krzysztof Frejman z agencji reklamowej Abi Plus odpowiedzialnej za organizację masowej imprezy w Przylepie. Pogodę – jak twierdzi – już załatwili. Teraz wraz z przedstawicielami miasta oraz aeroklubu zachęca zielonogórzan do rowerowej przejażdżki.

- Na lotnisku zostanie zorganizowany parking strzeżony dla rowerów, w cenie 2 zł za parkowanie przez cały czas trwania festynu – informują organizatorzy. Częściej będzie też kursował autobus linii nr 20. 3 czerwca samochodem na lotnisko w Przylepie nie dojedziemy. „Cztery kółka” będzie można zostawić na specjalnie stworzonym na Trasie Północnej parkingu, na odcinku pomiędzy supermarketem Auchan a rondem w Przylepie. A dalej już tylko pieszo.

(el)