Wielki turniej 50. latawców

31 Maj 2013
25 maja 2013 roku w Zatoniu odbył się już po raz trzeci Wiosenny Turniej Latawców. Zawody przyciągnęły blisko 50 uczestników i blisko 100 widzów tej jakże widowiskowej formy spędzania czasu.

Tegoroczne zawody miały wymiar międzynarodowy. Wystartowało w nim kilkanaścioro uczniów z Grundschule z Altdöbern w Niemczech. Ponadto, jak co roku, wystartowała mocna ekipa ze szkół PSP Przylep i PSP Drzonków oraz wielu entuzjastów puszczania latawców.

Zawody polegały na zaprezentowaniu przygotowanego przez siebie modelu, jego budowy, kształtu, kolorystyki i zdobienia. Cieszy fakt coraz większej ilości przygotowanych własnoręcznie przez dzieci latawców.

Niektóre z nich miały bardzo ciekawe kształty, ale wszystkie były niezwykle kolorowe. Po zakończeniu prezentacji wszyscy udali się na boisko sportowe i tam każdy zawodnik prezentował latawiec w locie.

Pogoda nie sprzyjała jednak długiej zabawie - było zimno i bardzo wietrznie. Po zaprezentowaniu latawców powróciliśmy na plac przedszkolny, gdzie przygotowany był dla wszystkich poczęstunek - gorące kiełbaski, napoje i słodycze, a dla odważnych nawet lody.

Zaś komisja sędziowska w składzie Marek Karwacki (Stowarzyszenie Nasze Zatonie), Waldemar Dejnega (PSP Przylep) oraz Monika Krüger (Grundschule Altdöbern) rozpoczęła podliczanie punktów. Na najlepszych czekały przygotowane puchary.

Komisja sędziowska zgodnie przyznała, że przygotowane latawce były bardzo ciekawe, kolorowe i prawie wszystkie potrafiły latać w tych trudnych warunkach. Nagrody postanowiono przyznać:
I miejsce – Mikołaj Krynicki (PSP Przylep),
II miejsce – Milena Korzecka, Julia Włodarczyk (PSP Przylep),
III miejsce – Natalia i Hubert Krakowiak (PSP Drzonków),
IV miejsce – Tim Schiementz (Grundschule Altdöbern),
V miejsce – Justin Starke (Grundschule Altdöbern), nagroda pocieszenia – Błażej Zając (3 lata, Zatonie).

Nagrodę specjalną otrzymała szkoła PSP Przylep. Puchary i pamiątkowe dyplomy wręczył zwycięzcom wójt gminy Zielona Góra Mariusz Zalewski, który na zakończenie wysoko ocenił przygotowanie i organizację zawodów.

Dziękujemy wszystkim za przepiękną atmosferę tych zawodów. Najważniejsza była dobra zabawa i uśmiech na twarzach dzieci.
Projekt przygotowany i zorganizowany był przez Stowarzyszenie Nasze Zatonie przy wsparciu finansowym gminy Zielona Góra.

Dariusz Pawlak, Stowarzyszenie Nasze Zatonie