Przybyły nam dwie figurki

24 Wrzesień 2021
Jeden skrzętnie coś oblicza na tablecie, drugi rozdaje przechodniom winogrona. To Rachmistrz Spisowy Statisticus - Bachusik nr 58 oraz Rotarianicus - nr 59. Odsłonięto je w środę. Fundatorzy to Urząd Statystyczny i Rotary Club.

Środa, godz. 10.15, ul. Spokojna. Głośny huk. Ładunek rozsadził kulę z balonami. Poleciały na wszystkie strony, odsłaniając figurkę Bachusika. Nowy, mały zielonogórzanin siedzi na ścianie Urzędu Statystycznego i liczy, liczy, liczy... bo jest rachmistrzem spisowym.

- Kończy się właśnie Narodowy Spis Powszechny i Bachusik jest taką humorystyczną puentą naszej pracy. Stąd nazwa Rachmistrz Spisowy Statisticus. Na pewno przyda się nam pomoc w ostatnich dniach spisu - uśmiechał się Roman Fedak, dyrektor Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze. Dlatego Statisticus trzyma tablet, gdzieś musi notować dane.

- Przypomina moje pierwotne Bachusiki. Bez wielkich dodatków. Oczywiście pozostaje niezbędny atrybut, kiść winogron - opowiadał Robert Tomak, autor kilkunastu Bachusików. I dodał: - Ja spisałem się online.

Na odsłonięcie dotarł Bachus z wiceprezydentem Dariuszem Lesickim.

- 58 rzeźba? Bardzo się cieszę, że w mieście jest tak dużo takich… takich małych mnie - żartował Bachus.

- Czy już się tam spisałeś? – pytał go D. Lesicki, wskazując na budynek US.

- Już się tam spisałem - odparł Bachus.

To ważne pytanie, bo spis trwa do końca września. Jest obowiązkowy, a przystąpiło do niego tylko 65 proc. zielonogórzan. Może Statisticus ich przekona, by szybko to zrobili?

- Bachusik ma w żartobliwej formie promować spis i przypominać, że jesteśmy tutaj i pracujemy dla naszej społeczności - podsumowała Iwona Goździcka z US.

Kilka godzin później swojego Bachusika odsłonili członkowie Rotary Club, który od 25 lat prowadzi działalność charytatywną w mieście. Ich rzeźba stanęła na skraju deptaka przy pl. Bohaterów. Autorem również jest R. Tomak.

- Większość z nas urodziła się, uczyła i pracuje w Zielonej Górze - wyjaśniał Dariusz Chabura, prezydent Rotary Club Zielona Góra. - Bachusikowy szlak w mieście to fantastyczna tradycja, dlatego pomyśleliśmy, że też chcemy w niej zaistnieć. Dzięki temu następne pokolenia będą o nas pamiętać.

Na beczce, przy której stoi Rotarianicus nie mogło zabraknąć rotariańskiego znaku. - W ręku trzyma kiść winogron, między nimi są serduszka - opowiadał D. Chabura. - Nasza organizacja zajmuje się przede wszystkim pomocą potrzebującym. Wspieramy głównie dzieci, kupując sprzęt do szpitali. W Zielonej Górze ostatnio kupiliśmy sprzęt dla jednej ze szkół.

- Bardzo dziękuję, że Rotary Club zdecydował się upiększyć miasto - mówił wiceprezydent Lesicki. - Bachusiki to cudeńka, z których jesteśmy dumni. Ta rodzina stale nam się powiększa.

(tc, rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki