Przez życie z pasją do historii

29 Kwiecień 2021
Kształcić ludzi mądrych, szanować przeszłość, kreować przyszłość - to hasło Instytutu Historii UZ. Instytutu, który dba o to, aby edukacja w zakresie historii była przekazywana w sposób ciekawy, a jego absolwenci mogli zamiłowanie do historii przeobrazić w sposób na życie.

Wśród absolwentów są np. podinspektor w urzędzie marszałkowskim, doktor nauk humanistycznych, przedsiębiorca i właściciel winnicy, a także historycy, publicyści, dziennikarze, pracownicy administracyjni… Po studiach na kierunku historia można znaleźć pracę w wielu ciekawych miejscach. Przekonują o tym absolwenci: - W chwili obecnej wiedza zdobyta na studiach historycznych jest bardzo przydatna w mojej pracy zawodowej. Jestem podinspektorem w Lubuskim Urzędzie z Marszałkowskim w Zielonej Górze i zajmuję się archiwizacją, a archiwistyka to w końcu jedna z nauk pomocniczych historii. Gorąco polecam studiowanie historii na naszej uczelni, bo dzięki niej można wszechstronnie poszerzyć horyzonty i poukładać swój świat w dorosłym życiu. Nie zwlekajcie zatem i zawalczcie o swoje marzenia! Tak jak ja! - tłumaczy Joanna Jakuć, absolwentka z 2013 r.

Równie entuzjastycznie do studiowania zachęca prof. Robert Skobelski, dyrektor instytutu, który tłumaczy jak wyglądają studia historyczne na UZ: - Ciekawe wykłady, kontakt z fachową kadrą naukową, wycieczki do fascynujących miejsc i możliwość odbycia części studiów za granicą. Ukończenie tego kierunku przygotowuje nie tylko do pracy jako historyka, ale także w innych zawodach, gdzie niezbędna jest wiedza humanistyczna oraz szczególne umiejętności, pozwalające odnaleźć się w coraz szybciej pędzącym świecie.

Instytut może się pochwalić wieloletnią praktyką dydaktyczną. Powstał w 1983 r. z istniejącego wcześniej od 1973 r. Zakładu Historii. Tym samym kształcenie historyczne na poziomie wyższym w Zielonej Górze, to blisko pół wieku tradycji. Wielu z pedagogów to absolwenci instytutu. Warto przypomnieć, że rektor UZ - prof. Wojciech Strzyżewski jest również absolwentem zielonogórskiej historii.

W IH można zdobywać wiedzę aktywnie, rozwijając swoje zainteresowania. Studenci wielokrotnie brali udział w debatach oksfordzkich, konferencjach, seminariach i ciekawych spotkaniach z najwybitniejszymi historykami w kraju. W ramach zajęć praktycznych wyjeżdżali np. na zajęcia w terenie, przy zabytkach, wykopaliskach archeologicznych, w archiwach, na warsztaty w muzeach czy galeriach w Berlinie, Dreźnie oraz Pradze. Studia te można realizować również w innych miastach Polski i za granicą - dzięki programom MOST i Erasmus +. Możliwe jest odbywanie praktyk zawodowych na wybranych uczelniach i w instytucjach Unii Europejskiej. Instytut proponuje studia historyczne licencjackie i magisterskie w ramach dwóch specjalności: zarządzanie dokumentacją i informacją oraz w specjalności nauczycielskiej. W dyscyplinie historia oferowane są także studia doktoranckie w ramach Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Instytut posiada prawa do habilitowania - jako jedyny w ramach Wydziału Humanistycznego. Bierze udział, we współpracy z różnymi instytucjami, w badaniach naukowych na rzecz regionu lubuskiego oraz regionów ościennych, których celem jest ochrona dziedzictwa kulturowego, krajobrazu i pamięci historycznej. W instytucie realizowane są również badania z zakresu historii świata starożytnego, dziejów historii Polski i powszechnej, co skutkuje zdobywaniem dużych grantów badawczych, finansowanych z budżetu państwa oraz instytucji samorządowych. We wszystkich działaniach instytutu biorą udział studenci udowadniając, że jest to miejsce dla ambitnych ludzi z pasją.

Katarzyna Doszczak