Przesadzili dęby z ul. Źródlanej

14 Styczeń 2022
Pamiętacie teledysk do „Małomiasteczkowego” Dawida Podsiadło? Wokalista na jeden dzień dołączył do ekipy, która zajmuje się przesadzaniem drzew. Ta sama ekipa zajęła się dwoma dębami z ul. Źródlanej.

Krzysztof Malik o drzewach może mówić godzinami. Na co dzień pracuje na plantacji w małej miejscowości pod Warszawą. To właśnie stamtąd pochodziły drzewa, które Podsiadło przesadzał w teledysku. - Dwa średniej wielkości zdrowe drzewa zaspokajają roczne zapotrzebowanie na tlen jednej dorosłej osoby. Ścięte nie produkują tlenu - tłumaczy K. Malik. Właśnie takim komunikatem kończy się teledysk „Małomiasteczkowy”. I dopiskiem „szanuj zieleń”.

Dęby, które miały być wycięte, nie są małe, bo o obwodzie 50 cm. Uratowano je. Ze zbiegu ul. Źródlanej i Obywatelskiej pojechały specjalnym transportem na ul. Willową na Czarkowie. Tu znalazły nowe miejsce w pobliżu lasu. - Żeby zrealizować takie przedsięwzięcie, potrzebna jest specjalistyczna maszyna. Sadzarka wykopuje drzewo razem z bryłą korzeniową o średnicy półtora metra - wyjaśnia Agnieszka Kochańska, ogrodnik miejski i architekt krajobrazu. - Później bryłę pakuje się w stalową siatkę i jutę. Po przesadzeniu drzewa ten stalowy kosz zostaje pod ziemią, a po czasie się rozkłada. Trzeba też pamiętać o redukcji korony. Prześwietla się ją. Przez kolejne trzy lata należy pamiętać o umiejętnym podlewaniu.

A i tak jest spore ryzyko, że drzewo się nie przyjmie. - Kluczowy jest termin - twierdzi A. Kochańska. - Dlaczego drzewa przesadzamy, kiedy temperatury spadają do zera? Są w fazie spoczynku, w stanie bezlistnym, prawie nie rosną, ale mają aktywne korzenie, co sprzyja przyjęciu się w nowym miejscu.

Trzymamy kciuki, żeby dęby zregenerowały się na wiosnę.

Akcję zainicjował i sfinansował prywatny inwestor, który działał we współpracy z urzędem miasta Zielona Góra pod czujnym nadzorem miejskiego ogrodnika.

(ah)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki