Prezydent z wójtem przedstawili budżet

18 Listopad 2014
620 mln zł – tyle wyniesie budżet wielkiej Zielonej Góry. Są pieniądze na budżet obywatelski i Fundusz Integracyjny. O 40 mln zł wzrosną dochody z podatków PIT i CIT. Są pieniądze dla nauczycieli z gminy.

W poniedziałek pod projektem budżetu na przyszły rok wspólnie podpisali się prezydent Janusz Kubicki i wójt Mariusz Zalewski. To nietypowe rozwiązanie, bo jesteśmy w nietypowej sytuacji – od 1 stycznia 2015 r. miasto połączy się z gmina. Zniknie stanowiska wójta, wygasną mandaty radnych. Dalej, aż do wyborów, funkcjonować będzie prezydent.

Miasto musi jednak nadal normalnie funkcjonować, dlatego budżet na przyszły rok włodarze przygotowali wspólnie. I wspólnie go podpisali.

- Wydatki wniosą 619,5 mln zł a dochody 611,4 mln zł. Jesteśmy najbogatszym samorządem w województwie – mówił prezydent Kubicki, pokazując wykresy porównujące Zieloną Górę z Gorzowem i województwem. Miasto ma do dyspozycji o 126,6 mln zł więcej niż Gorzów i ponad 150 mln zł niż marszałek.

Zielona Góra zawsze dysponowała dużym budżetem, a teraz zadziałał efekt połączenia miasta z gminą. Dzięki temu znacząco wzrosną dochody z udziału w podatkach PIT i CIT – o 37,4 mln zł. Część tego wzrostu to tzw. bonus ministerialny za zgodne połączenie miasta i gminy oraz podatki, które do tej pory trafiały do powiatu.

- Mamy zapisane w budżecie, że zgodnie z Kontraktem Zielonogórskim, 18 mln zł trafi do sołectw w ramach Funduszu Integracyjnego. To mieszkańcy sami zadecydują, na co je wydać. W budżecie jest też 6 mln zł na inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego – wyliczał prezydent Kubicki.

- Mamy zapisane wiele propozycji na terenie gminy. Chodzi głównie o budowę dróg prowadzących na rozwijające się osiedla. To są propozycje, mam nadzieję, że zyskają akceptację mieszkańców. Chodzi o to, by w ramach Funduszu Integracyjnego realizować projekty, które mają już np. gotową dokumentację – tłumaczył wójt Zalewski. – Tak było np. w Raculi, gdzie mieszkańcy, zgodnie z moją sugestią, zadecydowali, żeby budować drogi dojazdowe na osiedla. Proponuję również budowę Sali gimnastycznej w Ochli. Oczywiście na terenie gminy kontynuowanych będzie wiele innych inwestycji. Trwa budowa kanalizacji. Poza dyskusją są ścieżki rowerowe, bo zostały ujęte w Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych.

- Mieszkańcy sołectw mają do spożytkowania ok. 18 mln zł. To tegoroczna część z obiecanych 100 mln zł w ciągu pięciu lat – tłumaczył prezydent Kubicki. – Część inwestycji zgłoszonych przez mieszkańców w ramach Funduszu Integracyjnego do tej pory nie udało się zrealizować. Na przykład rozbudowy remizy OSP w Starym Kisielinie (prace mają się skończyć w kwietniu 2015 r.) czy plac festynowy w Krępie. Te zadanie będzie wykonane. Chciałbym jeszcze raz podkreślić, nawet jeżeli zadanie nie zostało zrealizowane w terminie, to pieniądze nie przepadają.

- W budżecie jest też 1,5 mln zł na kupno dwóch wozów strażackich dla OSP w Raculi i Zawadzie – dodał M. Zalewski.

Jakie inwestycje są przewidziane na 2015 r. (niektóre propozycje)?

- dalsze uzbrojenie parku przemysłowego w Nowym Kisielinie 12,7 mln zł
- ścieżki rowerowe – 10 mln zł
- budowa zespołu edukacyjnego na os. Zastalowskim – 8 mln zł
- dofinasowanie budowy części lokali w KTBS – 6 mln zł
- I etap budowy ul. Aglomeracyjnej – 5 mln zł
- system informacji przestrzennej GIS – 4,5 mln zł
- rozbudowa hospicjum – 4,6 mln zł
- rozbudowa hali lekkoatletycznej przy ul. Urszuli – 3,9 mln zł
- rewitalizacja – 3 mln zł
- rozbudowa cmentarza przy ul. Wrocławskiej – 2 mln zł
- budowa łącznika ul. Jedności z Moniuszki.

Prezydent zapowiedział również, że miasto będzie startować w konkursach o dofinasowanie budowy kanalizacji w Ochli. Przygotowuje się również do budowy w przyszłości przedszkoli w Łężycy i Drzonkowie (na razie powstanie koncepcja budowy).

Tradycyjnie największa pozycją w wydatkach jest oświata, na którą wydamy 237 mln zł. A co z płacami nauczycieli z gminy?

- Likwidacji ulegnie m.in. dodatek wiejski – informuje prezydent. – Zgodnie z Kontraktem Zielonogórskim, nauczyciele na zmianie nie stracą. W budżecie są zapisane pieniądze na rekompensaty, które zastąpią te dodatki. Ta zasada będzie obowiązywać od 1 stycznia.

- A co z podwyżkami płac dla urzędników? – dopytywali się dziennikarze.

- Będziemy to negocjować. Na pewno nie będą to łatwe rozmowy, ale jestem na nie przygotowany – odpowiadał prezydent.

Wraz z podpisaniem budżetu mogą być realizowane niektóre zadania na przyszły rok. – Wkrótce ogłosimy konkurs dla organizacji pozarządowych. Chcemy je rozstrzygnąć jeszcze w tym roku, żeby stowarzyszenia płynnie działały mimo połączenia miasta z gminą – zapowiedział prezydent Kubicki.

(tc)