Prawie 60 mln euro dla Zielonej Góry

30 Kwiecień 2014
Zielona Góra i Gorzów dostaną o 41 mln euro więcej na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Pierwotnie kwota przeznaczona w ramach ZIT dla dwóch lubuskich stolic miała wynosić prawie 67 mln euro.

Łącznie na realizację Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w województwie lubuskim zostanie przekazanych prawie 108 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Taką decyzję podjął właśnie zarząd województwa.

- Panowie prezydenci lekcje odrobili i wpłynęły do nas odpowiednie dokumenty dotyczące Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, projektów oraz  miejskich obszarów funkcjonalnych dla obu stolic woj. lubuskiego.  Biorąc pod uwagę projekty, które zostały złożone, zarząd województwa postanowił zwiększyć alokację z 10 proc. do 12,5 proc. z całego Regionalnego Programu Operacyjnego. Jest to zgodne z obszarami jakie wskazał zarząd województwa. Mam nadzieję, że prezydenci jeszcze te pieniądze pomnożą – podsumowała marszałek lubuska Elżbieta Polak.

Z dodatkowych pieniędzy z ZIT cieszył się prezydent Janusz Kubicki. Jego zdaniem taka decyzja pieczętuje zaplanowane, ale także pomoże znacznie przyspieszyć nowe inwestycje.

To między 280 a 300 mln złotych, które posłużą na inwestycje. Za te pieniądze chcemy zrobić m.in. trasę aglomeracyjną, rozbudować hospicjum, zbudować hostel dla niepełnosprawnych, i zbudować wiele ścieżek rowerowych. Jak widać ten miliard, o którym ja i prezydent Gorzowa mówimy w kolejnej perspektywie to jest plan minimum. Te kwoty stają się coraz bardziej realne i dodam, że jeśli Zielona Góra i Gorzów nadal będą się tak rozwijały, to skorzysta na tym całe województwo – mówił Kubicki.

W przypadku zielonogórskiego ZIT, główne obszary projektów to: efektywność energetyczna, transport publiczny, w tym ścieżki rowerowe, transport drogowy w mieście, zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz rewitalizacja zdegradowanych terenów, tereny zielony, infrastruktura społeczna oraz działania miękkie uzupełniające projekty infrastrukturalne, głównie w obszarze edukacji i integracji społecznej.

Zadowolenia nie krył także Tadeusz Jędrzejczak, prezydent Gorzowa, który podkreślił, że dodatkowe prawie 19 mln euro dla Gorzowa, gmin Kłodawa, Santok Deszczno i Bogdaniec pomogą zrealizować m.in. projekty związane z transportem publicznym, efektywnością energetyczną i rozwojem terenów inwestycyjnych. Myślę, że po tym okresie który się szykuje będziemy mogli mówić o innej jakości naszego regionu – powiedział prezydent Gorzowa Wlkp.

Podsumowując ciekawą refleksję wypowiedział wiceprezydent Zielonej Góry Krzysztof Kaliszuk: - Najważniejsze jest to, czego nie udało się Bydgoszczy i Toruniowi. Mamy dwa osobne ZIT – y i możemy pieniądze podzielić według potrzeb, a nie polityki.

Z kolei główne obszary projektów w przypadku gorzowskiego ZIT to efektywność energetyczna, transport publiczny, w tym ścieżki rowerowe, transport drogowy w mieście, rozwój terenów inwestycyjnych oraz promocja gospodarcza i turystyczna, zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz rewitalizacja zdegradowanych terenów, infrastruktura edukacji zawodowej oraz działania miękkie uzupełniające projekty infrastrukturalne głównie w obszarze edukacji.

Województwo lubuskie jest jedynym w kraju, który w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dostał pieniądze na rozwój, dwóch Miejskich Obszarów Funkcjonalnych.

(KG)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki