Pozytywna energia dała motywację do dalszych działań

10 luty 2023
- Chcemy, żeby kobiety badały się regularnie, dbały o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Warsztaty z samoobrony wydały się naturalnym wyborem aktywności, która miała sprowokować do myślenia o walce o zdrowie - mówi Patrycja Głoćko z IFMSA-Poland Oddział Zielona Góra.

- Czym się zajmuje IFMSA-Poland Oddział Zielona Góra?

Patrycja Głoćko: - IFMSA-Poland jest organizacją zrzeszającą studentów wszystkich kierunków medycznych w Polsce. Oddział w Zielonej Górze działa prężnie od kilku lat, organizując wiele akcji i kampanii społecznych. Do naszej organizacji może dołączyć każdy student kierunku medycznego: lekarskiego, pielęgniarstwa, ratownictwa, fizjoterapii. Dzięki działalności w stowarzyszeniu nie tylko udzielamy się jako wolontariusze w wielu akcjach i nawiązujemy nowe znajomości ze wspaniałymi osobami, mamy również możliwość korzystania z wymian naukowych lub wyjazdów na praktyki zagraniczne.

- Jaka jest twoja rola w organizacji i jak się w niej znalazłaś?

- Od października 2022 roku pełnię funkcję koordynatorki do spraw zdrowia reprodukcyjnego i AIDS. Do moich głównych zadań należy szerzenie świadomości na temat szeroko rozumianego zdrowia reprodukcyjnego - czyli prewencji zakażeń przenoszonych drogą płciową, uczenie jak ważne są wizyty u ginekologa, walka z przemocą wobec kobiet oraz destygmatyzacja osób chorych na STI’s. Do IFMSA-Poland Oddział Zielona Góra dołączyłam jeszcze na pierwszym roku studiów i zachwyciłam się możliwościami jakie daje działanie w naszej organizacji.

SCORA czyli jeden z programów stałych, który skupia się na prewencji i edukacji o HIV/AIDS oraz na działaniu na rzecz praw kobiet, od początku była szczególnie bliska mojemu sercu. Wiedziałam, że najbardziej chcę zaangażować się właśnie w ten obszar działania IFMSA - ze względu na ogromne zapotrzebowanie w naszym społeczeństwie na wszelkiego rodzaju kampanie skupiające się na tych tematach - ważnych, a jeszcze ciągle przez wiele osób uważanych za tabu.

- Skąd wziął się pomysł na warsztaty z samoobrony? Jak wypadły?

- Pomysł na warsztaty z samoobrony zrodził się przy okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Chcemy, żeby kobiety badały się regularnie, wykonywały cytologię i dbały o swoje zdrowie oraz bezpieczeństwo, dlatego właśnie warsztaty z samoobrony wydały się naturalnym wyborem aktywności, która miała sprowokować kobiety do myślenia o walce o swoje zdrowie. Wydarzenie ze względu na temat przewodni skierowane było głównie do kobiet, ale mężczyźni też byli mile widziani i czynnie brali udział w naszych warsztatach. Uważam, że frekwencja i zaangażowanie uczestniczek podczas zajęć były wzorowe. Bardzo budująca, pozytywna energia biła od wszystkich obecnych i dała mi motywację do dalszych działań. Z pewnością nie jest to ostatnie takie wydarzenie i będziemy wielokrotnie pojawiać się z podobnymi akcjami.

- Dlaczego tak ważne jest, by uświadamiać kobiety o raku szyjki macicy?

- Świadomość dotycząca profilaktyki raka szyjki macicy w naszym kraju jest niestety ciągle bardzo niska, co skutkuje tragicznymi statystykami - jednymi z najgorszych w Europie. Im więcej Polek zacznie cyklicznie wykonywać badania profilaktyczne, tym większe mamy szanse na wczesne wykrycie nowotworu, a tym samym - na uratowanie pacjentki. Zachęcam więc do regularnego wykonywania badań cytologicznych oraz wizyt w gabinetach ginekolożek i ginekologów.

- Dziękuję.

 

PATRYCJA GŁOĆKO

Koordynatorka ds. zdrowia reprodukcyjnego i AIDS w IFMSA-Poland Oddział Zielona Góra, główna organizatorka i prowadząca na UZ wydarzenie Pink Lips (zorganizowane z Lubuskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy). Studiuje na Uniwersytecie Zielonogórskim Collegium Medicum na drugim roku kierunku lekarskiego.

 

Katarzyna Doszczak

Biuro Prasowe Uniwersytetu Zielonogórskiego