Pozytywna energia dała motywację do dalszych działań

10 luty 2023
- Chcemy, żeby kobiety badały się regularnie, dbały o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Warsztaty z samoobrony wydały się naturalnym wyborem aktywności, która miała sprowokować do myślenia o walce o zdrowie - mówi Patrycja Głoćko z IFMSA-Poland Oddział Zielona Góra.

- Czym się zajmuje IFMSA-Poland Oddział Zielona Góra?

Patrycja Głoćko: - IFMSA-Poland jest organizacją zrzeszającą studentów wszystkich kierunków medycznych w Polsce. Oddział w Zielonej Górze działa prężnie od kilku lat, organizując wiele akcji i kampanii społecznych. Do naszej organizacji może dołączyć każdy student kierunku medycznego: lekarskiego, pielęgniarstwa, ratownictwa, fizjoterapii. Dzięki działalności w stowarzyszeniu nie tylko udzielamy się jako wolontariusze w wielu akcjach i nawiązujemy nowe znajomości ze wspaniałymi osobami, mamy również możliwość korzystania z wymian naukowych lub wyjazdów na praktyki zagraniczne.

- Jaka jest twoja rola w organizacji i jak się w niej znalazłaś?

- Od października 2022 roku pełnię funkcję koordynatorki do spraw zdrowia reprodukcyjnego i AIDS. Do moich głównych zadań należy szerzenie świadomości na temat szeroko rozumianego zdrowia reprodukcyjnego - czyli prewencji zakażeń przenoszonych drogą płciową, uczenie jak ważne są wizyty u ginekologa, walka z przemocą wobec kobiet oraz destygmatyzacja osób chorych na STI’s. Do IFMSA-Poland Oddział Zielona Góra dołączyłam jeszcze na pierwszym roku studiów i zachwyciłam się możliwościami jakie daje działanie w naszej organizacji.

SCORA czyli jeden z programów stałych, który skupia się na prewencji i edukacji o HIV/AIDS oraz na działaniu na rzecz praw kobiet, od początku była szczególnie bliska mojemu sercu. Wiedziałam, że najbardziej chcę zaangażować się właśnie w ten obszar działania IFMSA - ze względu na ogromne zapotrzebowanie w naszym społeczeństwie na wszelkiego rodzaju kampanie skupiające się na tych tematach - ważnych, a jeszcze ciągle przez wiele osób uważanych za tabu.

- Skąd wziął się pomysł na warsztaty z samoobrony? Jak wypadły?

- Pomysł na warsztaty z samoobrony zrodził się przy okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Chcemy, żeby kobiety badały się regularnie, wykonywały cytologię i dbały o swoje zdrowie oraz bezpieczeństwo, dlatego właśnie warsztaty z samoobrony wydały się naturalnym wyborem aktywności, która miała sprowokować kobiety do myślenia o walce o swoje zdrowie. Wydarzenie ze względu na temat przewodni skierowane było głównie do kobiet, ale mężczyźni też byli mile widziani i czynnie brali udział w naszych warsztatach. Uważam, że frekwencja i zaangażowanie uczestniczek podczas zajęć były wzorowe. Bardzo budująca, pozytywna energia biła od wszystkich obecnych i dała mi motywację do dalszych działań. Z pewnością nie jest to ostatnie takie wydarzenie i będziemy wielokrotnie pojawiać się z podobnymi akcjami.

- Dlaczego tak ważne jest, by uświadamiać kobiety o raku szyjki macicy?

- Świadomość dotycząca profilaktyki raka szyjki macicy w naszym kraju jest niestety ciągle bardzo niska, co skutkuje tragicznymi statystykami - jednymi z najgorszych w Europie. Im więcej Polek zacznie cyklicznie wykonywać badania profilaktyczne, tym większe mamy szanse na wczesne wykrycie nowotworu, a tym samym - na uratowanie pacjentki. Zachęcam więc do regularnego wykonywania badań cytologicznych oraz wizyt w gabinetach ginekolożek i ginekologów.

- Dziękuję.

 

PATRYCJA GŁOĆKO

Koordynatorka ds. zdrowia reprodukcyjnego i AIDS w IFMSA-Poland Oddział Zielona Góra, główna organizatorka i prowadząca na UZ wydarzenie Pink Lips (zorganizowane z Lubuskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy). Studiuje na Uniwersytecie Zielonogórskim Collegium Medicum na drugim roku kierunku lekarskiego.

 

Katarzyna Doszczak

Biuro Prasowe Uniwersytetu Zielonogórskiego

 

 

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki