Powstanie drugi grób dla dzieci nienarodzonych

21 luty 2024
Od 17 lat na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej odbywają się pochówki w grobie dzieci nienarodzonych. Miejsce się kończy, dlatego Miejski Zakład Pogrzebowy szykuje się do budowy drugiego grobowca. Stowarzyszenie Twoja Rodzina zbiera pieniądze na pomnik, który upiększyłby to wyjątkowe miejsce pamięci.

Grób dziecka nienarodzonego to miejsce wiecznego spoczynku dla dzieci zmarłych wskutek poronienia. Ceremonie organizowane są cztery razy w roku, jednocześnie chowa się nawet do 100 maluszków. Grobowiec jest ustawiony na działce nr 18 w starej części nekropolii przy ul. Wrocławskiej. Znajduje się tam piękny pomnik.

- To miejsce, gdzie rodzice mogą godnie pożegnać się z dzieckiem, które utracili - wyjaśnia Tomasz Lehman, prezes Stowarzyszenia Twoja Rodzina, które wspiera rodziców w trudnych chwilach. - Dzięki współpracy z miastem oraz szpitalem pomagamy w organizacji pochówków dzieci nienarodzonych. Na cmentarzu w Zielonej Górze chowane są maluszki również z pobliskich miejscowości, np. z Nowej Soli. Problem jednak w tym, że przez lata ten grób się wypełnił, miejsce w środku już się kończy.

Kolejna ceremonia pochówku zaplanowana jest na 23 lutego, w czerwcu zaś odbędzie się ostatnia - wtedy też grobowiec zostanie zamknięty. - Wiemy, że miasto już szykuje się do budowy drugiego. Chcielibyśmy, aby było to miejsce wyjątkowe. Dlatego na portalu Zrzutka.pl założyliśmy specjalną zbiórkę, która potrwa do 30 marca. Chcemy zebrać około 60 tys. zł, które przeznaczmy m.in. na odnowienie obecnego pomnika, ale też postawienie kolejnej rzeźby w miejscu nowego grobowca. Naszym celem jest też tablica informacyjna, ławeczki oraz oświetlenie. Dzięki temu powstanie estetyczne miejsce zadumy - przekonuje T. Lehman.

Jak informuje Mariusz Knyspel, prezes Zielonogórskich Zakładów Usług Miejskich, w skład których wchodzi Miejski Zakład Pogrzebowy, już zamówiono pierwsze elementy nowego grobowca. - Pierwszy grób powstał w 100 proc. na koszt miasta i teraz też tak będzie. Wiemy, że to temat ważny dla mieszkańców, więc staramy się pomóc. Zakładamy, że w marcu rozpoczną się prace budowlane związane z całym przedsięwzięciem. Drugi grobowiec stanie naprzeciwko pierwszego - zapowiada M. Knyspel.

(md)