Powstaje miasteczko w samym środku szpitala

20 Listopad 2023
Tak o tej inwestycji mówią w lecznicy. Będą nowe drogi, chodniki, parkingi, zieleń, oświetlenie, tereny rekreacyjne i… nawet tężnia solankowa. Szpital Uniwersytecki rozpoczął inwestycję za 47 mln zł.

- Będzie szereg utrudnień, będziemy dużo rozkopywać - zapowiada Marek Działoszyński, prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego. Bez tego budowlanego rozgardiaszu nie da się przeobrazić całej przestrzeni pomiędzy szpitalnymi budynkami. - Powstaną nowe parkingi, drogi, place sensoryczne, tężnia, a przede wszystkim zmodernizowany zostanie system wodociągowo-kanalizacyjny i burzowy. Większe opady powodowały, że nas zalewało - mówi prezes.

10 rozkopanych hektarów

Inwestycja jest naprawdę duża. I skomplikowana, bo materializuje się pomiędzy budynkami z działającymi oddziałami szpitalnymi. W liczbach, jak informuje Mariusz Olkisz z biura projektowo-realizacyjnego Olpro, wygląda to tak: na terenie uniwersyteckiej lecznicy ma powstać ponad 400 miejsc postojowych, około 35 tys. mkw. nowych nawierzchni komunikacyjnych, 25 tys. mkw. zieleni, zaplanowano montaż 200 kamer monitoringu, 170 opraw w ramach nowego oświetlenia i iluminację głównych budynków, a dzięki czterem zbiornikom retencyjno-rozsączającym woda opadowa ma trafiać do gruntu na terenie szpitala.

- Inwestycja obejmie obszar prawie 10 hektarów - wyliczankę uzupełnia Paweł Urbański, kierownik szpitalnego działu inwestycji i remontów. - Nowa sieć wodno-kanalizacyjna będzie miała kilka kilometrów, sieć światłowodów kilkanaście kilometrów, a sieć elektro-energetyczna pięć kilometrów.

Powstanie też system infokiosków, które ułatwią pacjentom i odwiedzającym orientację w terenie, wiaty dla rowerów, place rekreacyjne, w tym boisko do gry w boule oraz strefa rehabilitacji pod chmurką, która ma służyć pacjentom tegoż oddziału. Dodatkowe miejsca postojowe i poszerzone chodniki ułatwią osobom z niepełnosprawnościami poruszanie się po „podwórku” szpitala. Ten zaś, po zakończeniu inwestycji, zyska trzy dodatkowe zjazdy, w ul. Podgórną, Zyty i Wazów.

 

Warto przeczekać

O rozpoczętej modernizacji w szpitalu mówi się, że jest historyczna. Nigdy wcześniej teren lecznicy nie był remontowany kompleksowo. I nigdy wcześniej jej wewnętrzny układ komunikacyjny nie został tak gruntownie „przenicowany”, by odkorkować ruch.

- Pomysł na przebudowę infrastruktury wewnętrznej szpitala powstał w ramach pracy dyplomowej na kierunku budownictwa Uniwersytetu Zielonogórskiego - zdradza przy okazji P. Urbański.

Prace rozpoczęły się od budowy największego parkingu, który powstaje w okolicy „Medyka”. Planowo cała inwestycja ma się zakończyć w październiku 2024 r.

- Warto ten rok przeczekać, aby było lepiej - przekonuje prezes Działoszyński. A ponieważ to termin ambitny, a czas dla pacjentów i personelu będzie trudny, zapowiada doglądanie budowy i… pilnowanie wykonawcy, którym jest Przedsiębiorstwo Drogowe Bud-Dróg z Kożuchowa.

- Zawsze się wywiązujemy, mam nadzieję, że i tu tak będzie - mówi przedstawiciel spółki.

Przebudowa układu komunikacyjnego i infrastruktury szpitalnej pochłonie prawie 47,3 mln zł. Inwestorem modernizacji jest Województwo Lubuskie, które przeznaczyło na nią blisko 17,3 mln zł. Reszta, czyli 30 mln zł, pochodzi z Polskiego Ładu.

(el)