Pomkniesz „góralem” po leśnym torze

26 Marzec 2021
W kwietniu pojedziemy po górskim torze rowerowym, pierwszym w Zielonej Górze i województwie lubuskim. O inwestycję w ramach budżetu obywatelskiego postarali się społecznicy z ul. Chmielnej.

Grupa 4 Żywioły z ul. Chmielnej aktywnie angażuje się w kolejne edycje budżetu obywatelskiego. - Dzięki ich inicjatywom integrowana jest cała społeczność osiedla – podkreśla Piotr Dubicki z Biura Prezydenta Miasta.

Grupa ma już na swoim koncie rodzinne sportowisko, murale przedstawiające cztery żywioły oraz tor przeszkód. Teraz spełnili swoje marzenie o pierwszej w mieście górskiej ścieżce rowerowej. Czym różni się od tradycyjnej ścieżki? - Pętla w całości znajduje się w lesie, na naturalnie ukształtowanym terenie - wyjaśnia Emilia Kondrad z 4 Żywiołów. - Mamy dwa wjazdy: pierwszy - przy ul. Chmielnej za blokami, gdzie przewidzieliśmy też stację naprawczą i drugi - przy ul. Wrocławskiej.

E. Kondrad podkreśla, że tor do jazdy górskiej jest kontynuacją wcześniejszych projektów. Nie koliduje z torem przeszkód dla biegaczy i szlakiem dla pieszych. Przy jego budowie nie wycięto ani jednego drzewa.

Tor wybudowała firma Eco Rides, która pod marką „Enduro Trails” stworzyła kilka górskich ośrodków rowerowych na południu Polski, m.in. w Bielsku-Białej i w Szczyrku. Jakub Jonkisz i Paweł Zyzański - właściciele firmy - są zapalonymi rowerzystami. Jeżdżą, startują w zawodach i szkolą innych. Górskie ścieżki wypatrzyli we Włoszech (np. Finale Ligure) i w Czechach (Rychlebskie Ścieżki). W 2014 r., w rodzinnym Bielsku-Białej, J. Jonkisz zgłosił do budżetu obywatelskiego pomysł stworzenia sieci tras typu singletrack o różnym stopniu trudności. Projekt dostał finansowanie i po wybudowaniu pierwszego etapu stał się turystycznym hitem.

Singletrack to - jak mówi J. Jonkisz - wąska, kręta i pofalowana ścieżka, najprzyjemniejsza do jazdy rowerem górskim. W zależności od średniego spadku danej trasy oraz zastosowanej nawierzchni i przeszkód, singletracki mogą być przyjemnymi, równymi i bardzo łatwymi ścieżynkami, ale także szybszymi torami przypominającymi bobslejowe. Czasem zamieniają się w trudną trasę najeżoną korzeniami, kamieniami czy skalnymi uskokami. Różne stopnie trudności oznaczane są różnymi kolorami. Zielonogórskiej ścieżce odpowiada kolor zielony - jest najłatwiejszą w czterostopniowej skali trudności.

Zielona Góra i jej okolice są lesiste i pofałdowane - nadają się idealnie na łatwiejsze (zielone i niebieskie) ścieżki typu singletrack. Taka też jest trasa przy ul. Chmielnej - jednokierunkowa pętla o długości około 1,2 km. Przyjemna dla każdego, kto potrafi jeździć na rowerze w terenie - czy to dziecko, czy dorosły. J. Jonkisz wyjaśnia, że trasy tego typu z założenia nie prowadzą z punktu A do B najkrótszą drogą, tu chodzi o wydłużenie przyjemności jazdy, rekreację, a nie komunikację. Zwykle są też jednokierunkowe, żaden inny rowerzysta nie wyjedzie nam więc z przodu i z boku, generalnie jest przyjemnie i bezpiecznie, jedynie zakręty wymagają większej uwagi.

-Przygotowując się do wykonania trasy, przejechałem okolice Zielonej Góry wzdłuż i wszerz - mówi pan Jakub. - Macie tu naprawdę fajne, pagórkowate tereny, zwłaszcza w okolicy Wzgórz Piastowskich, które można wykorzystać do stworzenia sieci singletracków. Jestem pewny, że ścieżki tego typu będą lubiane przez rowerzystów i przyjmą się na dobre w waszym mieście.

Pod względem technicznym tor przy Chmielnej jest już praktycznie gotowy. Nie można jednak jeszcze z niego korzystać, o czym świadczy czerwona taśma. - Czekamy na poprawę pogody, aby przygotować oznaczenia i zamontować barierki - wyjaśnia J. Jonkisz. - To jest wciąż plac budowy, z wypróbowaniem toru prosimy powstrzymać się do czasu oficjalnego otwarcia.

E. Konrad dopowiada, że najpóźniej w połowie kwietnia tor będzie już dostępny dla rowerzystów.

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki