Poliklinika ma leczyć chorych na COVID-19

12 Listopad 2020
Z pandemią przegrywamy nie wtedy, gdy wzrasta liczba zakażonych, lecz wtedy, gdy w szpitalach zaczyna brakować miejsc dla chorych. – Należy się tego obawiać i myśleć do przodu – mówi prezydent Janusz Kubicki. Dlatego miasto próbuje wyciągnąć kolejnego asa z rękawa, zielonogórską Poliklinikę.

Miesiąc temu Zielona Góra kwotą 1 miliona zł wsparła inwestycję samorządu lubuskiego - Centrum Zdrowia Matki i Dziecka - przekształcane w szpital tymczasowy. Teraz taka sama kwota ma trafić do zielonogórskiego SPZOZ MSWiA, by i on mógł się włączyć w leczenie pacjentów chorych na COVID-19. Wszystkie ręce na pokład, po prostu. W dobie pandemii miasto w miarę swoich budżetowych możliwości wspiera rodzimych przedsiębiorców, seniorów, opiekę zdrowotną... Na czwartkowej sesji nadzwyczajnej rada miasta poparła wniosek prezydenta o przekazanie pieniędzy Poliklinice na przygotowanie miejsc covidowych.

Trzy, cztery tygodnie

Poliklinika ma w swej strukturze własny szpital z trzema oddziałami: chorób wewnętrznych i diabetologii, kardiologicznym i rehabilitacji neurologicznej. Oddzielone od ambulatoryjnej części zakładu, funkcjonują na trzech ostatnich kondygnacjach budynku. Byłoby tu miejsce na opiekę nad 76 pacjentami chorymi na COVID-19, ale zaproponowane rozwiązanie wymaga oceny stanu zdrowia obecnych pacjentów szpitala i wypisania ich do domów lub innych placówek medycznych.

- W trzy, cztery tygodnie, bez wielomilionowych nakładów finansowych można go przekształcić w miejsce leczenia pacjentów covidowych w lżejszym stanie, na wypadek gdyby w regionie miało ich przybywać szybciej niż łóżek – mówi prezydent, który wcześniej zasięgnął w tej sprawie opinii fachowców. - Pierwsi pacjenci do szpitala tymczasowego w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka trafią w grudniu, a przekształcenie hal sportowych przy ul. Sulechowskiej w obiekt medyczny to koncepcja jeszcze bardziej przyszłościowa. Rozwiązanie z Polikliniką jest prostsze, tańsze, szybsze… i oby tylko wystarczyło.

Wybiegać w przyszłość

Trzy dni temu (10 bm.), gdy minister Adam Niedzielski mówił o malejącym wzroście zakażeń koronawirusem i zbliżaniu się „do stabilizacji ścieżki zachorowań”, w kraju odnotowano 25,5 tysięcy nowych potwierdzonych przypadków zakażenia, a w Lubuskiem padł kolejny rekord – 650 zakażonych. To blisko trzykrotny wzrost odnotowanych infekcji w regionie w stosunku do poprzedniego wtorku… warto zaznaczyć, że przy mniejszej liczbie wykonanych teraz testów. Dzień później, znów ponad 25 tys. zakażeń w kraju, a w Lubuskiem już 791! Czwartek, 12 bm. - uff… lekki spadek.

Miasto wybiega w przyszłość. Szuka rozwiązań, które mogą pomóc lubuskiej ochronie zdrowia. - Choć to nie nasze zadanie, w tak trudnej sytuacji nie możemy stać z boku – mówi wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk.

Szpital tymczasowy w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka będzie dysponował 170 miejscami dla pacjentów, w tym 25 łóżkami respiratorowymi. Dwie kondygnacje są już prawie gotowe i czekają na wyposażenie, a cały obiekt na przyjęcie pacjentów ma być przygotowany 7 grudnia.

- Prace idą zgodnie z planem – ocenił wojewoda lubuski Władysław Dajczak, który we wtorek zawitał w budowanym obiekcie z wizytą roboczą. Tego samego dnia w szpitalu uniwersyteckim wszystkie łóżka i respiratory dedykowane pacjentom covidowym były znów zajęte.

- Dziś rano mieliśmy 52 pacjentów z COVID-19, w tym sześcioro dzieci – informował Robert Kowalik. Kilkunastu pacjentów hospitalizowano w pokojach izolowanych poza oddziałem zakaźnym, który dysponuje 35 łóżkami dla dorosłych i 10 dla dzieci.

To nie jest łatwe

- Nie ma na co czekać, potrzebne są szybkie rozwiązania – mówią w magistracie. Od kilku dni miasto konsultuje projekt z kierownictwem Polikliniki, poszukując odpowiedzi na pytania: co można zrobić, w jakim kształcie i jak to finansować? W rozmowach uczestniczą też m.in. Mirosław Szwed, który pilotuje przekształcenie obiektów sportowych w szpitale, anestezjolog Maciej Naskręt, lekarz szpitala covidowego w Wielkopolsce i Tomasz Cichocki z biura projektowego Arcus – Consult.

- Jeśli komuś się wydaje, że przekształcenie istniejącego szpitala w szpital covidowy jest łatwe, to się grubo myli. To są inne typy placówek, z bardzo różnymi rozwiązaniami organizacyjnymi, a więc i architektonicznymi – mówi architekt. A projekt zmierza właśnie w tym kierunku, z jednym jednak zastrzeżeniem: tradycyjne szpitale prawdopodobnie nadal będą leczyć najciężej chorych pacjentów, a pozostałe, te tworzone obecnie – np. szpital tymczasowy na PGE Narodowym - mają raczej odciążać je z opieki nad chorymi, którzy nie wymagają intensywnego leczenia. To sposób rządu na „luzowanie” szpitali.

- Ludzie którzy duszą się pod szpitalnym oddziałem ratunkowym czy w domu, nie mogąc doczekać się karetki, potrzebują konkretnych rozwiązań: opieki medycznej, łóżka i dostępu do tlenu – mówi radny Robert Górski, lekarz pogotowia ratunkowego.

W oczekiwaniu na decyzję wojewody (z którym prezydent wcześniej uzgodniał zamiar przekształcenia szpitala Polikliniki, informując o nim również panią marszałek), projekt miasta jest dopracowywany… w rytm wciąż zmieniających się przepisów, wytycznych i zaleceń nadchodzących „z góry”.

- Ta praca jest dynamiczna, ale mamy już plan, którego realizacja pozwoli skuteczniej leczyć Lubuszan przy wzrastającej liczbie chorych – mówi prezydent Kubicki i dodaje:  – Współpraca z Polikliniką układa się lepiej niż dobrze.

(el)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki