Pogrzeby nawet w soboty

11 Grudzień 2020
- W październiku rozpoczął się duży przyrost pochówków, nawet o 30-40 procent - mówi Mariusz Knyspel z Miejskiego Zakładu Pogrzebowego. – W grudniu zgonów jest już trochę mniej niż w listopadzie – dodaje Małgorzata Janecka–Kwiatkowska z USC.

W miniony wtorek na zielonogórskich cmentarzach – starym i nowym przy Wrocławskiej, na Chynowie i w Zawadzie – łącznie odbyło się 11 pogrzebów. Dwa z nich tylko przy grobie osoby zmarłej - bez nabożeństwa w kaplicy i bez żałobnego konduktu. W środę - dziesięć pogrzebów, trzy zorganizowane wyłącznie przy grobie. W czwartek – dziewięć pochówków, w tym dwa przy grobie… Tak, ze względów sanitarnych, odbywają się teraz pożegnania ofiar COVID-19. Z tych samych względów, zmarli przez koronawirusa przetrzymywani są do czasu pochówku w osobnej, „odkurzonej” chłodni na starym cmentarzu przy ul. Wrocławskiej.

Od mniej więcej miesiąca zielonogórzanie chowają swoich zmarłych bliskich również w soboty.

- To ze względu na tę dużą liczbę pogrzebów. Jeszcze we wrześniu mieliśmy ich najwyżej pięć, sześć dziennie. Przyrost rozpoczął się w październiku, nawet o 30-40 procent. A teraz… choćby w zeszły piątek (4 bm. – dop. el) odbyło się aż 15 ceremonii – mówi Mariusz Knyspel, kierownik Miejskiego Zakładu Pogrzebowego w Zielonej Górze i dodaje: – Na pochówek czeka się teraz około cztery, pięć dni. To dwa dni dłużej niż zwykle.

Informację o przyroście zgonów potwierdza rodzimy Urząd Stanu Cywilnego. Rejestruje zgony osób, które zmarły na terenie Zielonej Góry i Świdnicy.

- W całym 2018 r. zarejestrowaliśmy 1802 zgony, w 2019 r. – 1854, a w tym roku od 1 stycznia do 8 grudnia już 1923 – wylicza Małgorzata Janecka–Kwiatkowska, kierownik USC. – Najgorsze są te ostatnie miesiące: październik, listopad, grudzień… - dodaje.

Tylko w październiku 2018 r. w Zielonej Górze i Świdnicy zmarło 180 osób, rok później – 157, w tym roku - 204. W listopadzie: w 2018 r. zmarły – 143 osoby, w 2019 r. – również 143, w 2020 r. – aż 276! I tylko w dniach od 1 do 8 grudnia: w 2018 r. – zmarły 44 osoby, 2019 r. – 37 osób, 2020 r. – 59…. mniej niż w listopadzie br., więcej niż w minionych latach.

- Najwięcej, aż 31 zgonów, zarejestrowaliśmy w poniedziałek 9 listopada – mówi kierowniczka USC. - W kolejne listopadowe poniedziałki wyglądało to tak: 23 zgony, 31, 26, ponownie 26 i 18. W pozostałe dni liczba rejestracji, poza jednym piątkiem, nie spadała poniżej dziewięciu, dziesięciu. To dużo, zwykle w poniedziałki rejestrowaliśmy najwyżej 12, czasem 15 zgonów, w pozostałe dni: pięć, sześć, trzy, a nawet żadnego.

Z dramatycznym przyrostem zgonów mamy do czynienia w całej Polsce. Rozpoczął się na przełomie września i października, a w listopadzie w kraju zmarło ponad 60 tys. osób – prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej. Lubuskie wpisuje się w tę tendencję.

- Nie są to stricte zgony covidowe – mówi M. Janecka–Kwiatkowska.

Nie są… oficjalnie. Oprócz epidemicznych statystyk, świadczy o tym również liczba pogrzebów „przy grobie”. – Można powiedzieć, że w ostatnich tygodniach, to średnio jeden taki pochówek dziennie – mówi M. Knyspel. Nagły wzrost zgonów może świadczyć tylko o jednym - w dużej części one również są pokłosiem pandemii. Ktoś leczył się sam, kogoś nie przyjęto w szpitalu, ktoś miał COVID-19, ale nie zrobił testu… Na szczęście, grudzień już trochę łaskawszy.

(el)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki