Początek szkoły na rockowo i z nagrodami

8 Wrzesień 2023
W miniony poniedziałek, w odnowionym budynku V Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Zachodniej 63, odbyła się miejska inauguracja roku szkolnego.

Po ponad dwóch miesiącach wakacji 22.600 uczniów zielonogórskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz 2.638 nauczycieli rozpoczęło rok szkolny 2023/2024.

- Kiedy jechałam na dzisiejszą inaugurację, wiedziałam że miał tu miejsce wielki remont - mówiła Wioleta Haręźlak, dyrektorka Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych w magistracie. - Spodziewałam się, że będzie pięknie, jest bardzo pięknie. To cieszy, bo wszyscy chcemy uczyć się w pięknych klasach. To był jeden z najtrudniejszych naborów w historii dla zielonogórskich szkół ponadpodstawowych. Dziękuję nauczycielom, dyrektorom i pracownikom szkół ponadpodstawowych, że bardzo dobrze sobie z tym problemem poradzili.

Czeki za wyniki

W. Haręźlak wręczyła czeki na kwotę 10 i 5 tys. zł dyrektorom szkół, które podczas majowych egzaminów i matur osiągnęły najwyższe wyniki. Uhonorowano I Liceum Ogólnokształcące, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 „Budowlanka” oraz szkoły podstawowe - miejską nr 5 i społeczną nr 1.

Kamilla Jur, dyrektorka „piątki”, podziękowała za pomoc przy modernizacji szkoły miastu i wykonawcy - firmie Macieja Jakuboszczaka. Budynek szkoły jest po termomodernizacji, zyskał efektowną elewację. Plac przed liceum ma nową nawierzchnię. Zamontowano podjazd dla osób z niepełnosprawnościami, a na dachu obiektu fotowoltaikę. Koszt remontu - ok. 3,8 mln zł.

Początek roku uświetnił występ szkolnego zespołu z rockowym pazurem.

Jaki to będzie rok?

- Jesteśmy przyzwyczajeni do trudności, zawsze powtarzam, że damy radę, bo dysponujemy w mieście świetną kadrą nauczycielską - mówi Jarosław Skorulski, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w magistracie. - We wrześniu 2023 r. do szkół ponadpodstawowych poszło półtora rocznika uczniów, to druga kumulacja roczników związana z obniżeniem wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. Powoduje to komplikacje przy układaniu planów lekcji. I nie wszyscy uczniowie dostali się do wymarzonych szkół.

Ze względu na braki kadrowe zniesiono limit nadgodzin dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych. Po zmianach mogą być zatrudnieni nawet na dwóch etatach (za zgodą nauczyciela).

- To będzie rok dużego skoku technologicznego w oświacie - zapowiada J. Skorulski. - Nauczyciele dostaną bon od Ministerstwa Edukacji i Nauki (bez przedszkoli) o wartości 2.500 zł na zakup laptopów. Czwartoklasiści otrzymają tablety, a klasy 1-3 roboty do programowania w ramach projektu „ Świat Nauki”, tego samego, z którego przed wakacjami rozdaliśmy 2.400 tabletów.

Pną się do góry mury szkoły i przedszkola na osiedlu Czarkowo. Trwają prace przy dwóch Branżowych Centrach Umiejętności (powstają przy „Elektroniku” i „Budowlance”). Wymagającą, nie zawsze docenianą pracę pedagogów osłodzi jednorazowa nagroda w wysokości 1.125 zł brutto (900 zł na rękę), wypłacona na Dzień Edukacji Narodowej.

(rk)