Po dwa piętra dla kociaków i psiaków

8 Październik 2021
To wspaniałe wieści dla zwierzaków z zielonogórskiego schroniska. Zakończyło się głosowanie na koncepcję jego przebudowy. Zwyciężył wariant B, uzyskując ponad tysiąc głosów. Głosującym szczególnie przypadła do gustu kociarnia z tunelem i plac integracyjno-rekreacyjny dla odwiedzających schronisko.

Najważniejsza decyzja została podjęta - schronisko zostaje w obecnej lokalizacji przy ul. Szwajcarskiej, ale zostanie kompletnie przebudowane, by mieszkające w nim psy i koty miały jak najlepsze warunki. W zapomnienie pójdą więc stare, metalowe kojce i rozpadające się baraki. Zwierzęta zamieszkają w ocieplonych boksach z wybiegami, do dyspozycji będą miały bawialnie i teren rekreacyjny. Architektka, Ewa Pobudejska, przygotowała dwie koncepcje nowego wyglądu schroniska, na które zielonogórzanie mogli głosować przez dwa tygodnie. Wygrał wariant B. - Często dostawaliśmy pytania, która koncepcja nam przypadła do gustu. Odpowiadamy zgodnie - wariant B, ze względu na większą kociarnię i dodatkowy ogrodzony teren dla kotów oraz miejsce do edukacji humanitarnej - przyznali operatorzy schroniska, czyli OTOZ Animals. Na podobne walory zwycięskiego projektu zwraca również uwagę Paweł Wysocki, radny od początku zaangażowany w prace nad przebudową obiektu i pomoc zwierzakom. - Wcześniej publicznie tego nie mówiłem, ale sam głosowałem na koncepcję B. Podoba mi się, że znalazło się w niej miejsce na zewnętrzny wybieg dla kotów, do którego będą mogły przejść specjalnym tunelem. W tej wersji większa jest również sama kociarnia, a jej budynek będzie dodatkową ścianą akustyczną dla pobliskich mieszkańców - tłumaczy P. Wysocki.

Całość projektu zakłada, że również budynek dla psów jest dwukondygnacyjny. To pomieszczenie jest murowane, ze stolarką okienną, odpowiednio ocieplone. Przy każdym z boksów jest ogrodzony wybieg. Budynek został podzielony na kilka części, tak by osobno były psy chore, suki karmiące, czy psy agresywne. Natomiast kociarnia jest dwupiętrowa, przez co schronisko zyskuje jeszcze lepszą izolację akustyczną. Wszystkie kocie boksy znajdują się od strony patio. Bawialnia dla kotów jest dwupiętrowa. Przy oknach zamontowane są półki, po których wspinają się kociaki, a obserwować je można przez duże przeszklone okna. Psia bawialnia ma nieco ponad 70 mkw., okna z dwóch stron, przez co jest w niej jeszcze więcej światła. Pomieszczenia gospodarcze znajdują się po bokach bawialni. Pomiędzy psiarnią a kociarnią znajduje się teren rekreacyjny dla psów, a przy wejściu do schroniska zaprojektowany jest plac integracyjno-rekreacyjny dla odwiedzających. - Zależało nam na prostej, funkcjonalnej bryle oraz rozwiązaniach, dzięki którym łatwo będzie utrzymać czystość i odpowiednie warunki sanitarne - tłumaczyła E. Pobudejska.

Wszyscy zaangażowani w pomoc zielonogórskiemu schronisku marzą, żeby projekt wkrótce stał się rzeczywistością. - Chcemy jak najszybciej przystąpić do wykonania projektu budowlanego, żeby na początku przyszłego roku ogłosić przetarg na jego wykonanie - dodaje P. Wysocki.

(ap)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki