Płyta ku pamięci Eckeharda Gärtnera

1 Październik 2021
Był wielkim przyjacielem Zielonej Góry i jej mieszkańców. Honorowym obywatelem. Od czwartku ma swoją płytę pamiątkową na deptaku oraz drzewo.

W Zielonej Górze mało kto, mówiąc lub pisząc o nim, wymieniał pełne imię. Dla większości był to po prostu Ekki Gärtner, tak się wszyscy do niego zwracali. I to zdrobniałe imię wybija się na pamiątkowej płycie wmurowanej w deptak koło muzeum. To już 12 płyta upamiętniająca zasłużonych zielonogórzan.

E. Gärtner urodził się w 1925 r. w przedwojennym Grünbergu. Po wojnie zamieszkał w Soltau i do rodzinnego miasta wrócił po niespełna 30 latach - w 1982 r. To miała być podróż sentymentalna do miejsca dzieciństwa. Najbardziej poruszył go widok starszych ludzi stojących w kolejkach przed aptekami. Postanowił pomóc, nawiązując współpracę m.in. z nieżyjącym już księdzem Konradem Herrmannem, wówczas proboszczem kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela. Podczas uroczystości tę historię przypominał dyrektor muzeum Leszek Kania.

- To jest takie drobne podziękowanie za to, co zrobił dla przyjaźni polsko-niemieckiej - mówił wiceprezydent Dariusz Lesicki przed odsłonięciem tablicy.

- Nazywaliśmy go osobą o dwóch sercach. Jedno serce było dla Soltau, drugie dla Zielonej Góry. Przyjeżdżał do nas ponad 300 razy - wspominał Czesław Fiedorowicz.

- Ktoś mnie kiedyś nazwał budowniczym mostów. Bardzo mi się podoba to określenie. Pięknie brzmi. Jak zaczynałem moją współpracę z mieszkańcami Zielonej Góry, nie zdawałem sobie sprawy jak wiele można zrobić. Jak wiele mostów zbudować - mówił E. Gärtner w Palmiarni, podczas swoich 90. urodzin. Zmarł trzy lata temu.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki