Plac Słowiański to dobre miejsce

8 Październik 2021
Stanie tu pomnik poświęcony Ofiarom Zbrodni Wołyńskiej. To efekt zawartego we wtorek porozumienia. Monument ufunduje Instytut Pamięci Narodowej, miasto zrewitalizuje plac. Pomnik ma być gotowy w 2023 r.

O postawienie takie monumentu od dawna starały się stowarzyszenia kresowe. W porozumieniu z nimi magistrat przeznaczył na ten cel fragment pl. Słowiańskiego.

- Jest to bardzo ważne, żebyśmy nie zapominali o historii. Chciałbym powtórzyć za marszałkiem Józefem Piłsudskim: Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości - mówił prezydent Janusz Kubicki.

Planowany pomnik ma uczcić Polaków pomordowanych podczas Rzezi Wołyńskiej. Jego odsłonięcie zaplanowane jest na lipiec 2023 r., kiedy przypadać będzie 80. rocznica krwawej pacyfikacji przez UPA 99 polskich wsi.

- Takiego monumentu nie ma jeszcze w naszym województwie. Jego postawienie będzie wydarzeniem w skali regionu. Bardzo odpowiada nam miejsce, w którym stanie - dodała Małgorzata Gośniowska-Kola, prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem miasto zrewitalizuje pl. Słowiański. Jak dokładnie będzie wyglądało otoczenie pomnika, zależeć będzie od koncepcji artystycznej, która wygra ogólnopolski konkurs na monument.

Natomiast Instytut Pamięci Narodowej sfinansuje budowę samego pomnika, do którego powstania dołożą się również stowarzyszenia kresowe.

- Zielona Góra to przyjazne miasto. Cieszę się, że razem będziemy realizować kolejny taki projekt. Tym razem dotyczący trudnych relacji polsko-ukraińskich - tłumaczył Rafał Reczek, dyrektor oddziału IPN w Poznaniu. Wcześniej w podobny sposób uhonorowano ks. Kazimierza Michalskiego, symbol Wydarzeń Zielonogórskich 1960 r.

Miasto ogłosi ogólnopolski konkurs na projekt pomnika. Powinien on zostać rozstrzygnięty wiosną przyszłego roku. Pomnik stanie w lipcu 2023 r. Do tego czasu zostanie odnowiony plac.

(tc)

 
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki