Pionierzy obchodzili swoje święto

14 luty 2013
68 lat temu przyjechali do miasta i zagospodarowali je na nowo. 14 lutego, w Walentynki, zielonogórscy Pionierzy obchodzili swoje święto.

Pani Halina Adam przyjechała do Zielonej Góry 8 lipca 1945 roku z niewielkiej Oszmiany na Wileńszczyźnie. Miała wtedy 14 lat. Tamten okres wspomina jako bardzo trudny, kiedy brakowało podstawowych rzeczy. - Nazywałam się wtedy Jankiewicz. Przyjechaliśmy w czworo, tzn. moja mama i oprócz mnie, dwie siostry. Tatę zatrzymali Rosjanie za jakieś fałszywe doniesienia, gdyż przed wojną pracował w urzędzie. Mama szukała pracy i dostała zajęcie w urzędzie monopolowym. Pamiętam, że swoją pierwszą wypłatę dostała w postaci butelek spirytusu. Potem u żołnierzy sowieckich zamieniała to na jedzenie. Było bardzo trudno. Teraz mam wnuki i prawnuki - wspomina w czasie obchodów Dnia Pioniera Halina Adam.

Czwartkowe uroczystości upamiętniają pierwszych polskich osadników. Odprawiono mszę w intencji mieszkańców oraz apel pod pomnikiem Bohaterów. Było okolicznościowe przemówienie, ekumeniczna modlitwa, złożenie kwiatów i sentymentalne chwile ze wspomnieniami.

- Jak tutaj przyjechaliśmy z Torunia to miałam 17 lat – opowiada Henryka Szynkaruk. Zapamiętałam, że Zielona Góra była ładna. Mieliśmy porównanie, bo wtedy było prawo wyboru i pamiętam, że w Jeleniej Górze nam się tak nie podobało. Pracowałam w gastronomii. Urodziłam dzieci, wychowałam wnuki – mówi jedna z pionierek.
W czasie uroczystości przed pomnikiem Bohaterów, pionierom Zielonej Góry podziękowali kombatanci z rodzinami, przedstawiciele władz miasta, samorządowcy, radni, duchowieństwo i uczniowie zielonogórskich szkół. Wyrazy szacunku skierował także do swoich kolegów prezes Stowarzyszenia Julian Stankiewicz.

- Jak myśmy tutaj przyjechali w 1945 to praktycznie tylko mury stały, ludzi prawie nie było. Oprócz garstki Niemców. Mieliśmy gdzie mieszkać, ale nie było pracy , sklepów, szkół ani zakładów pracy. To właśnie pionierzy wszystko organizowali i za należy im się szacunek i pamięć – podkreślał Julian Stankiewicz.
W tej chwili w Stowarzyszeniu jest 150 osób. Najstarsza ma 97 lat. Większość to osoby w wieku ponad 80 lat. W 2009 r. rada miasta utworzyła Dzień Pioniera, który co roku odbywa się 14 lutego.

Krzysztof Grabowski