Pionierzy obchodzili swoje święto

14 luty 2013
68 lat temu przyjechali do miasta i zagospodarowali je na nowo. 14 lutego, w Walentynki, zielonogórscy Pionierzy obchodzili swoje święto.

Pani Halina Adam przyjechała do Zielonej Góry 8 lipca 1945 roku z niewielkiej Oszmiany na Wileńszczyźnie. Miała wtedy 14 lat. Tamten okres wspomina jako bardzo trudny, kiedy brakowało podstawowych rzeczy. - Nazywałam się wtedy Jankiewicz. Przyjechaliśmy w czworo, tzn. moja mama i oprócz mnie, dwie siostry. Tatę zatrzymali Rosjanie za jakieś fałszywe doniesienia, gdyż przed wojną pracował w urzędzie. Mama szukała pracy i dostała zajęcie w urzędzie monopolowym. Pamiętam, że swoją pierwszą wypłatę dostała w postaci butelek spirytusu. Potem u żołnierzy sowieckich zamieniała to na jedzenie. Było bardzo trudno. Teraz mam wnuki i prawnuki - wspomina w czasie obchodów Dnia Pioniera Halina Adam.

Czwartkowe uroczystości upamiętniają pierwszych polskich osadników. Odprawiono mszę w intencji mieszkańców oraz apel pod pomnikiem Bohaterów. Było okolicznościowe przemówienie, ekumeniczna modlitwa, złożenie kwiatów i sentymentalne chwile ze wspomnieniami.

- Jak tutaj przyjechaliśmy z Torunia to miałam 17 lat – opowiada Henryka Szynkaruk. Zapamiętałam, że Zielona Góra była ładna. Mieliśmy porównanie, bo wtedy było prawo wyboru i pamiętam, że w Jeleniej Górze nam się tak nie podobało. Pracowałam w gastronomii. Urodziłam dzieci, wychowałam wnuki – mówi jedna z pionierek.
W czasie uroczystości przed pomnikiem Bohaterów, pionierom Zielonej Góry podziękowali kombatanci z rodzinami, przedstawiciele władz miasta, samorządowcy, radni, duchowieństwo i uczniowie zielonogórskich szkół. Wyrazy szacunku skierował także do swoich kolegów prezes Stowarzyszenia Julian Stankiewicz.

- Jak myśmy tutaj przyjechali w 1945 to praktycznie tylko mury stały, ludzi prawie nie było. Oprócz garstki Niemców. Mieliśmy gdzie mieszkać, ale nie było pracy , sklepów, szkół ani zakładów pracy. To właśnie pionierzy wszystko organizowali i za należy im się szacunek i pamięć – podkreślał Julian Stankiewicz.
W tej chwili w Stowarzyszeniu jest 150 osób. Najstarsza ma 97 lat. Większość to osoby w wieku ponad 80 lat. W 2009 r. rada miasta utworzyła Dzień Pioniera, który co roku odbywa się 14 lutego.

Krzysztof Grabowski

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki