Pierwszy węgiel już trafił do potrzebujących!

18 Listopad 2022
Pierwsza partia około 200 ton węgla od spółki Węglokoks trafiła na teren Zakładu Gospodarki Komunalnej w Raculi. Na bieżąco przekazywana jest zielonogórzanom. Tylko w ciągu dwóch pierwszych dni ma trafić do 70 potrzebujących rodzin. - Nigdy nie sądziłem, że jako miasto będziemy handlować węglem. Ale czasy są trudne - tłumaczy prezydent Janusz Kubicki.

W województwie lubuskim Zielona Góra jest pierwszym samorządem, który otrzymał węgiel i rozpoczął sprzedaż. Surowiec rozprowadzany jest w atrakcyjnej cenie - koszt tony wynosi 1,8 tys. zł. Zainteresowanie jest duże. ZGK informuje, że chęć zakupu wyraziło już około 490 rodzin. Ta liczba rośnie.

Jak najszybciej dotrzeć

- Nigdy nie sądziłem, że jako miasto będziemy handlować węglem. Niestety, w obliczu wojny wszystko się zmienia. To sytuacja kryzysowa - mówił w środę na konferencji prasowej prezydent Janusz Kubicki. I przypominał, jak to nie spodziewał się półtora roku temu, że w obliczu pandemii miasto będzie sprowadzało z Chin maseczki ochronne…

- Dziś na dworze jest zimno i bardzo bym nie chciał, aby mieszkańcy marzli. Stąd nasza determinacja i wielogodzinne rozmowy, często nocne czy weekendowe, poświęcone kwestii sprowadzenia węgla. Sprawnie zorganizował całość prezes ZGK, Krzysztof Sikora, za co bardzo mu dziękuję - podkreślał włodarz Zielonej Góry. I dodał, że często węglem grzeją osoby starsze, nieco gorzej sytuowane finansowo. - Tym bardziej powinniśmy zadbać, jako samorządowcy, o tych ludzi. Za chwilę może spaść pierwszy śnieg, więc ten węgiel musi jak najszybciej dotrzeć do wszystkich potrzebujących. A my na pewno na tej akcji nie chcemy zarabiać - zaznaczył J. Kubicki.

Za pomoc urzędu w sprowadzeniu i dystrybucji węgla wśród zielonogórzan prezydentowi Kubickiemu podziękował wojewoda lubuski Władysław Dajczak. - Widać, że idzie to bardzo sprawnie. Mamy sygnały od rodzin, które już odebrały węgiel, że jest dobry jakościowo, że się pali. Bardzo się z tego cieszę i dziękuję wszystkim lubuskim samorządom za to, że przyłączyły się do akcji - powiedział W. Dajczak.

Duży wysiłek organizacyjny

Do końca roku do naszego województwa ma być sprowadzone 20 tys. ton węgla. Z kolei do 30 kwietnia 2023 kolejne 12 tys. ton. - Cały czas podpisujemy z gminami umowy na zapotrzebowanie surowca, ale gratuluję Zielonej Górze, że w tej kwestii okazała się najsprawniejsza - mówił Łukasz Śmigasiewicz, wiceprezes Węglokoksu. - To duży wysiłek organizacyjny. Dając szerszy obraz sytuacji w jakiej się znaleźliśmy, do programu w ramach ustawy zgłosiło się 1827 gmin z Polski, całe zapotrzebowanie w skali kraju szacujemy na 2 mln ton.

Węgiel dystrybuowany przez ZGK znajduje się na terenie wysypiska w Raculi. Okazuje się, że Węglokoks ma w Lubuskiem tylko jedno składowisko surowca - w Nowinach Wielkich koło Witnicy. Dlatego już teraz J. Kubicki zaproponował mniejszym gminom, że w Zielonej Górze mógłby powstać punkt przeładunkowy, który obsługiwałby również samorządy z południowej części województwa. - Wierzę, że uda się to zrobić jak najszybciej. Trzeba pomóc potrzebującym, wszystkie ręce na pokład - przekonywał prezydent miasta.

(md)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki