Pięć dni z kulturą

10 Czerwiec 2022
Gorące kinowe tytuły, czytelnia dramatu, spotkania z plejadą polskich gwiazd - Janem Englertem, Małgorzatą Foremniak, Andrzejem Grabowskim… Kozzi Film Festiwal zaczyna się 10 czerwca. Przed nami pięć dni naszpikowanych wydarzeniami kulturalnymi. - Wszystkiego obejrzeć po prostu się nie da! - zastrzegają organizatorzy.

Kozzi zaczął raczkować 11 lat temu w Kargowej. Inspiracją była postać pochodzącego stamtąd aktora znanego z filmów gangsterskich i sensacyjnych - Macieja Kozłowskiego. Miało być „gangsta”, a zrobiło się kulturalnie, bo festiwal przez lata rozrósł się i ewoluował. - Do tej pory Kozłowski nas inspiruje - zastrzega Andrzej Buck, dyrektor festiwalu. - Stąd na przykład festiwalowa propozycja pochylenia się nad kwestią postaci drugoplanowych w filmie. Tradycyjnie sięgamy po dorobek nieżyjących już legend polskiego kina. W tym roku to Kraftówna i Łomnicki.

Festiwal potrwa od 10 do 14 czerwca. Na zielonogórskim deptaku stanie namiot z kawiarenką festiwalową. Na potrzeby festiwalu powstają tymczasowe kina: Norwid, Rektorat i Centrum Kreatywnej Kultury przy RCAK. Ruiny pałacu w Zatoniu mają natomiast przyciągnąć teatromanów i będą pełnić funkcję czytelni dramatu.

Przed nami sporo świeżych polskich produkcji, które niedawno wyszły z kin. Do zobaczenia m.in. „Bo we mnie jest seks”, „Furioza”, „Fucking Bornholm”, „Mój dług” czy „Magdalena”, ale również propozycje niemieckiego kina ze względu na współpracę z festiwalem w Cottbus. Do tego autorskie spotkania z aktorami, reżyserami i krytykami. Przyjedzie Małgorzata Foremniak, Waldemar Matuszewski, Andrzej Grabowski, Beata Kawka, Sławomira Łozińska, a gościem specjalnym festiwalu będzie Jan Englert. W festiwalowym pakiecie również promocje książek, filmowe plebiscyty, warsztaty dla dzieci czy dzień ukraiński.

- Trzeba polegać na własnych wyborach, bo wszystkiego po prostu nie sposób obejrzeć - zaznacza Anna Polus, szef organizacyjny festiwalu. - Festiwal jest po brzegi wypełniony atrakcjami.

Szczegółowy rozkład jazdy na stronie festiwalu: www.festiwal.norwid.net.pl

Bezpłatne wejściówki na wszystkie seanse są dostępne od 2 czerwca na portalu ekobilet.pl i na parterze budynku biblioteki w godzinach 10.00-16.00 oraz przed seansami.

Czytelnia Dramatu (Zatonie, Scena Pałacowa) - wstęp wolny.

(ah)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki