Pejzaże Chabrowskiego w muzeum

14 Listopad 2014
Dziś (piątek, 14 listopada), o 17.00, Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza na otwarcie wystawy pt. Pejzaż polski – malarstwo Stefana Chabrowskiego.

 – Jego twórczość kontynuuje najlepsze tradycje polskiego malarstwa pejzażowego. W przesyconych światłem obrazach pobrzmiewają echa twórczości polskich pejzażystów drugiej połowy XIX wieku. Jednak ta tradycja stanowiła jedynie inspirację do własnych poszukiwań – opisują organizatorzy. Wystawa, to ponad 60 obrazów olejnych pochodzących ze zbiorów prywatnych oraz kolekcji Muzeum Okręgowego w Lesznie oraz MZL. Wstęp na wernisaż wolny.

Stefan Chabrowski urodził się w 1937 roku w Częstochowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowni profesorów J. Świderskiego i M. Wejmana. Od 1963 roku brał udział w wystawach, konkursach i plenerach międzynarodowych, ogólnopolskich i okręgowych. W swoim dorobku ma blisko 300 wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. Odbył liczne podróże artystyczne m.in. do Włoch, Niemiec, Grecji, Francji, na Ukrainę i do Stanów Zjednoczonych. Jest laureatem wielu nagród, m.in. otrzymał Złoty Medal „Georgius Agricola” (1988) w Lipsku, Odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2009) oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010). Trzykrotnie był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1968, 1981 i 1982. Uprawiał malarstwo olejne, pastel i akwarelę. Prace artysty znajdują się w wielu prywatnych i państwowych zbiorach w Polsce i za granicą m.in.: Ministerstwa Kultury i Sztuki, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum im. J. Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, Muzeum Częstochowskiego, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie, w Stadsmuseum Woerden i Museum Oud Rijnsburg (Holandia). W roku bieżącym obchodził jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Zmarł 9 czerwca 2014 roku w Częstochowie.

(dsp)