Parking przy Palmiarni prawie gotowy

19 Maj 2023
W lipcu zielonogórzanie postawią auta na wielopoziomowym parkingu, który powstaje u stóp Winnego Wzgórza. Rozpoczęły się już prace przy elewacji budynku. Ucieszą się też najmłodsi mieszkańcy - na dachu lada moment będzie gotowy wielki teren rekreacyjny.

Parking to odpowiedź miasta na prośby wielu kierowców, od lat zwracających uwagę, że zaparkowanie samochodu w centrum Zielonej Góry to trudna sprawa. Nowy obiekt na trzech kondygnacjach pomieści ponad 360 aut, w sumie na całym terenie zmotoryzowani dostaną ponad 400 miejsc. Na starym asfaltowym placu było ich niespełna 150.

- Inwestycja zbliża się do szczęśliwego końca - cieszy się radny Filip Gryko (Zielona Razem), koordynator budowy parkingu. - Brakuje głównie elewacji i balustrad zewnętrznych. W środku zainstalowano nowoczesny system monitoringu zajętości miejsc. Na elektronicznej tablicy kierowcy dostaną informację o wolnych miejscach na każdej kondygnacji. Podobne rozwiązanie funkcjonuje w galeriach handlowych. Dzięki temu parkingowi zielonogórzanie bez problemu załatwią ważne sprawy na deptaku lub zrobią zakupy w Focus Mall, nie martwiąc się, gdzie zostawić samochód.

To nie będzie patelnia

F. Gryko przypomina, że na dachu parkingu połączonego z terenem przy Palmiarni znajdzie się wyjątkowy plac zabaw. - Drugiego takiego w Polsce na pewno nie ma, podobny widziałem we włoskiej Weronie. Dzieciaki poszaleją na torze dla rolkarzy. Teren rekreacyjny będzie na dwóch poziomach: niższym od strony ul. Podgórnej z placem zabaw dla mniejszych dzieci i wyższym - z zabawkami sprawnościowymi i rekreacyjnymi m.in. ścianką wspinaczkową i pajączkami - wylicza radny.

Plac zabaw na dachu zostanie ogrodzony, oświetlony (LED) i zabezpieczony monitoringiem.

Parking i teren wokół nie staną się „patelnią”, mają być raczej skąpane w bujnej zieleni. Łącznie pojawi się tu około czterech tysięcy roślin. To 50 drzew (12 na dachu już rośnie, reszta będzie wokół), m.in. wiązy o tzw. kolumnowym wyglądzie, brzozy wielopniowe, magnolie, katalpy, buki o czerwonych liściach, glediczja o żółtych liściach oraz krzewy w kolorze elewacji parkingu, rdzawe, o barwnych liściach, a także zimozielone i pięknie kwitnące byliny.

Tanie parkowanie

Na nowoczesny wielopoziomowy parking wjedziemy od strony ul. Piaskowej (dolna część) oraz ul. Zarugiewicza (górna część parkingu). Organizacja ruchu na każdej kondygnacji będzie dokładnie oznakowana, aby jadący nie mieli wątpliwości, w którą stronę się kierować.

Jak powiedziała nam Monika Krajewska z Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie, za parking przy Palmiarni zapłacimy mniej niż w miejskiej strefie płatnego postoju. Opłaty będą obowiązywały w godz. 7.00-17.00. Pierwsza godzina ma być za darmo, kolejna prawdopodobnie będzie kosztować ok. 1,50 zł. Nie zabraknie opłat abonamentowych np. dziennych i tygodniowych, bilet parkingowy pozwoli też mieszkańcom i turystom skorzystać za darmo z elektrycznego busika, który nie trując środowiska podrzuci na deptak.

- Obecnie jesteśmy w fazie końcowej inwestycji, trwają prace wykończeniowe, pozostały jeszcze te związane z organizacją ruchu wewnątrz i na zewnątrz parkingu - ul. Piaskowej i ul. Zarugiewicza. Pod koniec czerwca czekają nas odbiory inwestycji, w tym uzyskanie pozwolenia na użytkowanie - dodaje M. Krajewska.

Wykonawcą jest firma Budimex. Inwestycja to koszt ok. 35 mln zł.

(rk)